kampania

i

Autor: fot. Joanna Soćko Od lewej: Andrzej Sitnik - prezydent Siedlec, Michał Golik - prezes Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Katarzyna Marciniak-Paprocka z UM Siedlce, Agnieszka Świerczewska - oficer prasowy siedleckiej policji, Maria Leszczyńska ze Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Andrzej Dziewulski - Komendant Miejski Policji w Siedlcach

„Nie zgub mnie”. Nowa kampania społeczna w Siedlcach

2021-06-21 11:57

Ma zapobiegać zaginięciom osób starszych i uczyć, jak właściwie działać, kiedy dojdzie do takiej sytuacji. W Siedlcach ruszyła kampania „Nie zgub mnie”.

Projekt to m.in. odpowiedź na policyjne statystyki. Tylko w zeszłym roku do siedleckiej komendy wpłynęło 70 zgłoszeń o zaginięciach. Wśród nich spora część dotyczyła osób starszych, które błąkały się po mieście. - Staramy się wyjść z informacją, aby osoby które widzą na przykład w przestrzeni miejskiej kogoś zachowującego się nietypowo albo zdezorientowanego, żeby nie przeszły obok takiego przypadku obojętnie, tylko najzwyczajniej w świecie, skontaktowały się z oficerem dyżurnym - mówi kom. Agnieszka Świerczewska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

W ramach kampanii powstały plakaty i ulotki z dokładnymi wskazówkami, jak działać, kiedy ktoś z naszych bliskich zaginie. W takich sytuacjach liczy się czas. Trzeba szybko powiadomić policję. Ważne jest także aktualne zdjęcie osoby zaginionej. A z tym jest często problem. - W styczniu na przykład szukaliśmy mieszkańca gminy Mokobody, którego rodzina dostarczyła zdjęcie sprzed dwudziestu kilku lat, naprawdę była to osoba nie do poznania i nie było sensu umieszczać tego wizerunku w komunikacie o zaginięciu, więc starajmy się na bieżąco fotografować naszych bliskich, chociażby z okazji spotkań świątecznych - radzi rzeczniczka siedleckiej policji.

Kampanię wspiera m.in. Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Jego członkowie przeprowadzą szkolenia w mieście. - Zainteresujemy sąsiadów, rodziny, dzieci w szkołach, młodszych, starszych przygotujemy do odbierania osób nieporadnych i samotnych, chorych, ten projekt to jest ogromny sukces, który pozwoli tym osobom pomóc, sprawi że one nie będą się gubiły, że one będą bezpieczniejsze, że zostaną w porę zauważone i dostaną wsparcie - tłumaczy Maria Leszczyńska ze Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które bardzo często się gubią.

Członkowie stowarzyszenia będą pracować z funkcjonariuszami siedleckiej straży miejskiej i policji. - Chodzi o przygotowanie ich do interwencji w przypadku osoby, która wykazuje objawy niespecyficzne, które mogłyby sugerować, że jest problem alkoholu, ale już wiemy, że go nie ma, więc jak rozmawiać, jak być empatycznym, jak być wrażliwym, w jaki sposób zadawać pytania, żeby uzyskać jak najwięcej informacji od osób, które mają problemy z chorobami otępiennymi i się zgubiły - mówi Katarzyna Marciniak-Paprocka, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw rozwiązywania problemów uzależnień.

Organizatorzy kampanii chcą dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Pomoże w tym Siedlecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. - Wydając gazetkę, „Między nami spółdzielcami” docieramy do wszystkich mieszkańców spółdzielni, a więc jest to ponad 10 tysięcy mieszkań, jeżeli dodamy, że średnio na mieszkanie są to 3 osoby, docieramy do ponad 30 tysięcy osób, które będą miały możliwość zetknięcia się z tą inicjatywą - przekonuje Michał Golik, prezes Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Kampania „Nie zgub mnie” odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Siedlec.

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim. Zobacz jak to wygląda