Pierwsza Miejska Wywiadówka w Siedlcach

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Profilaktyka

Najpierw Miejska Wywiadówka, później debaty z młodzieżą i spotkania z dziećmi. Rozpoczęły się działania w ramach kampanii Widzę-Rozmawiam-Reaguję

2023-10-04 23:02

Rodzice z całego miasta po raz pierwszy spotkali się, by wspólnie porozmawiać o problemach młodzieży. Wczoraj (3 października) w Siedlcach odbyła się Miejska Wywiadówka. Zainspirowały ją debaty z młodzieżą, które odbyły się w maju w ramach kampanii profilaktycznej Widzę-Rozmawiam-Reaguję. Wywiadówka rozpoczęła tegoroczne działania. Wkrótce odbędą się też kolejne debaty z młodzieżą i spotkania z dziećmi.

Nową edycję kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” tradycyjnie rozpoczęła wrześniowa konferencja, podczas której nauczyciele, pedagodzy, psychologowie i rodzice z Siedlec mogli posłuchać wystąpień specjalistów. Zaproszeni prelegenci opowiedzieli w tym roku o tym, jak można radzić sobie z tymi problemami młodych ludzi, które sama młodzież uznała za najważniejsze podczas ubiegłorocznych debat. Przedstawiciele większości siedleckich szkół średnich napisali wtedy otwarte listy do dorosłych, które publikowaliśmy w portalu Eski. Prosili też organizatorów kampanii, by porozmawiali z rodzicami o ich problemach, m.in. niezrozumieniu ze strony dorosłych, braku komunikacji, walce z wyścigiem szczurów.

POSŁUCHAJ więcej o planowanych działaniach w ramach kampanii profilaktycznej Widzę-Rozmawiam-Reaguję 2023:

Organizatorzy kampanii postanowili spełnić prośbę młodych ludzi. Po raz pierwszy zorganizowali w mieście Miejską Wywiadówkę pod hasłem „Młodzież siedlecka w apelu do dorosłych, czyli rzecz o komunikacji i wspieraniu w rozwoju”, zapraszając na nią rodziców uczniów siedleckich szkół. Podczas spotkania mogli oni obejrzeć zamieszczony poniżej film z fragmentami „listów do dorosłych” czytanymi przez młodzież i otrzymali broszury pt. „Wysłuchajcie nas”, w której znalazły się pełne wersje listów. Ponadto wysłuchali prelekcji psychologa Piotra Mosaka, któremu mogli również zadawać pytania.

Zdecydowałem się tu przyjść, bo dla mnie jako ojca moje dzieci są najważniejsze. Tym bardziej, że obecnie obserwujemy kryzys rodzicielstwa i autorytetu w stosunku do rodziców, którzy są pierwszą osobą, z jaką dzieci zawsze się kontaktowały i powinny się kontaktować – powiedział nam jeden z rodziców biorących udział w Miejskiej Wywiadówce.

Spotkanie było dla mnie przypomnieniem, że mówienie dziecku, nawet dorosłemu, że je kocham, wzbudza w nim poczucie własnej wartości, a we mnie jako rodzicu – poczucie bezpieczeństwa. Przypomniało mi też o wielu rzeczach, które zapominam mówić do dzieci czy robić, więc było takim otworzeniem oczu na nowo i pokazaniem, że świat dziecka dla rodzica powinien być na pierwszym miejscu – dodała Agnieszka, uczestniczka wydarzenia.

POSŁUCHAJ krótkiej relacji z pierwszej Miejskiej Wywiadówki w Siedlcach:

W ramach kampanii Widzę-Rozmawiam-Reaguję zostaną wkrótce podjęte w mieście kolejne działania. Odbędą się debaty z młodzieżą i spotkania profilaktyczne z dziećmi w szkołach i w siedzibie siedleckiego magistratu. Podczas tych spotkań podjęte zostaną tematy związane z wiarą w siebie, otwartością, odwagą w działaniu. Dzieci usłyszą, skąd powinny czerpać poczucie własnej wartości, jak radzić sobie z hejtem i agresją, a także jak wystrzegać się uzależnień i dbać o swoje bezpieczeństwo.

Kampanię realizują w mieście: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Szkoła Podstawowa nr 11 w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach i IPA Siedlce. Wspiera ją także siedlecki Urząd Miasta.

Sonda
Czy młodzież zachowuje się gorzej niż kiedyś?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE