Muzeum Regionalne w Siedlcach zaplanowało cykl wystaw dla fanów motoryzacji [WIDEO]

2021-05-07 16:36
Na wystawie pt. Motocykle i Siedlce. Zarys historii motoryzacji w Siedlcach można podziwiać nie tylko zdjęcia, ale też oryginalne, zabytkowe pojazdy
Autor: Monika Półbratek Na wystawie pt. "Motocykle i Siedlce. Zarys historii motoryzacji w Siedlcach" można podziwiać nie tylko zdjęcia, ale też oryginalne, zabytkowe pojazdy

Ryk silników, zapach żużlu i palonej gumy – to zestaw wrażeń, których niegdyś siedlczanom nie brakowało. Już sto lat temu w mieście często odbywały się bowiem wyścigi motocyklowe. Pracownicy Muzeum Regionalnego w Siedlcach planują stworzyć cały cykl wystaw, dzięki którym mieszkańcy regionu będą mogli poznać bliżej historię motoryzacji w mieście. Od 4 maja w muzeum można oglądać pierwszą z nich, pt. „Motocykle i Siedlce (...)”.

Zaczynamy od pokazania motocykli i to jest temat jeszcze nie prezentowany w naszej placówce muzealnej. Okazało się, że tak wiele jest ciekawych materiałów, nie tylko w naszym muzeum, ale też u osób prywatnych, że rozpoczniemy cały cykl wystaw o historii motoryzacji w naszym mieście. Teraz motocykle są prezentowane nie tylko na zdjęciach archiwalnych z naszych zbiorów oraz od osób prywatnych (...), ale pokazujemy również motocykle w oryginale – informuje Sławomir Kordaczuk, dyrektor muzeum.

Motocykle były w Siedlcach bardzo popularne już od początku XX wieku. W późniejszych latach w mieście często organizowano wyścigi motocyklowe, w których brali udział, i które chętnie oglądali mieszkańcy. Sto lat temu, w dwudziestoleciu międzywojennym, w mieście było już bardzo dużo motorów różnych marek. Ich właścicielami były głównie dzieci siedleckich przedsiębiorców oraz przedstawiciele wolnych zawodów. Pamiątki i zdjęcia po uczestnikach wyścigów z tamtych czasów można obecnie podziwiać w muzeum.

Start i meta zwykle były w tym samym miejscu. Z tego, co pamiętam, trasa wiodła ulicą Pułaskiego, później w lewo Floriańską i ulicą Piłsudskiego, a koło więzienia była meta. Często też wyścigi były organizowane naprzeciwko, na nieistniejącym już stadionie, w miejscu obecnej Galerii Siedlce. Stąd rozpoczynały się różne zloty gwiaździste czy rajdy. I na tej wystawie pokazujemy też historię siedleckiego żużlu. Bo np. bracia Zowczakowie ze swoim ojcem przywozili traktorem żużel z całej okolicy, żeby ten tor na stadionie wysypać. I później całe miasto cieszyło się ze zwycięzców, pochodzących również z Siedlec – opowiada Sławomir Kordaczuk.

Pierwsza z cyklu motoryzacyjnych wystaw będzie dostępna dla zwiedzających Muzeum Regionalne w Siedlcach do 10 października 2021 roku.

plakat
Autor: Muzeum Regionalne w Siedlcach
ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście