Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z czekami. Zakupią nowe wyposażenie [FOTO, AUDIO]

2022-11-22 10:23
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP z czekami. Zakupią nowe wyposażenie
Autor: fot. Monika Półbratek W KM PSP w Siedlcach symboliczne czeki odebrały młodzieżowe drużyny OSP z powiatów siedleckiego i łosickiego

Nowe ubrania ochronne i sprzęt do treningów będą mogły zakupić kolejne Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z regionu. Z rezerwy budżetu państwa na ich doposażenie przeznaczono 25 mln złotych. Promesy odebrali właśnie młodzi druhowie OSP z powiatów sokołowskiego, łosickiego i siedleckiego.

POSŁUCHAJ więcej o promesach dotacji dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w powiatach siedleckim i łosickim:

– To są duże pieniądze, w skali kraju 25 mln zł, więc cieszę się, że młodzieżowe drużyny pożarnicze na Mazowszu tak aktywnie działają, szczególnie tu w powiecie sokołowskim siedleckim i łosickim, bo ostatnio w tych trzech powiatach otrzymały to dofinansowanie. Ale myślę że najważniejsze jest to, że młodym adeptom straży pożarnej chce się po prostu coś takiego robić, że nie tylko są zainteresowani komputerem, tabletem czy też komórką, ale chcą pomagać drugiemu człowiekowi – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach wręczono promesy dotacji dla młodzieżowych drużyn pożarniczych z dwóch powiatów – siedleckiego i łosickiego. Dofinansowania na nowe umundurowanie i sprzęt będą wynosić od 2 do 8 tysięcy złotych. To inwestycja w nowe pokolenie strażaków.

– W ramach programu wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dotacje trafią do 30 jednostek MDP z terenu powiatu siedleckiego, to niemalże 112 tysięcy złotych, a także do 11 jednostek z powiatu łosickiego – blisko 50 tys. zł. To bardzo ważne, bo my mówimy, że młodzieżówki OSP są przyszłością straży pożarnej, bo na nich trzeba opierać dalsze funkcjonowanie naszej formacji, zarówno Ochotniczych Straży Pożarnych, jak i Państwowej Straży Pożarnej. Mam nadzieję, że to będzie taki ważny asumpt do dalszej działalności tych jednostek. Te pieniądze mogą być przeznaczone na sprzęt, wyposażenie, umundurowanie i na środki do kształcenia, a to wszystko po to, by jednostki MDP ciągle się rozwijały – podkreśla mł. bryg. Paweł Kulicki z biura prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach.

To pierwsze tak duże środki przeznaczone z budżetu państwa dla młodzieżówek OSP. Nowy sprzęt i umundurowanie mają też zachęcać młodych ludzi do wstępowania w szeregi ochotników i przechodzenie specjalnych szkoleń.

– To są spore pieniądze dla jednostek OSP, które mogą być wykorzystane na dowolne cele postawione przez Ochotnicze Straże Pożarne. One to określą w uchwałach, czego tym dzieciakom najbardziej potrzeba. Dzieci też mają prawo zabrać głos w tej sprawie, a to jest takie trochę rozszerzenie demokracji dorosłych na tę młodzież i na jej aktywizację społeczną do roboty publicznej – mówi Krzysztof Tchórzewski, poseł na Sejm RP.

Z otrzymanego wsparcia cieszy się także młodzież:

Te pieniądze, które dostaliśmy, będą nam potrzebne aby kupić nowy tor albo koszarówki, żeby na zawody jechać – wymienia Ala Czambuła, z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Serpelice.

– Spróbujemy kupić potrzebny sprzęt, na którym będziemy ćwiczyć, żebyśmy rozwijali swoje zdolności, ale też dużo trenowali, żeby później na zawodach pokazać swoje umiejętności i to, jak się przygotowujemy – dodaje jej koleżanka Klaudia Radywoniuk.

W najbliższych dniach pieniądze z dotacji trafią na konta jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu. Jak wyglądało wręczanie promes, możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. Zapraszamy też do wysłuchania relacji dźwiękowej, zamieszczonej nad tekstem (jeżeli się nie wyświetla i/lub nie odtwarza, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).

Sonda
Jak oceniasz pracę strażaków?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE