Gmina Skórzec: powoli dobiega końca rozbudowa szkoły w Dąbrówce Stanach [WIDEO, FOTO]

2021-01-11 13:35 Monika Półbratek
Szkoła Podstawowa w miejscowości Dąbrówka Stany czekała na rozbudowę przez wiele lat. W tym roku zostanie wreszcie otwarta nowa część budynku
Autor: Monika Półbratek Szkoła Podstawowa w miejscowości Dąbrówka Stany czekała na rozbudowę przez wiele lat. W tym roku zostanie wreszcie otwarta nowa część budynku

Będzie znacznie większa i bardziej nowoczesna – rozbudowa Szkoły Podstawowej w Dąbrowce Stanach, w gminie Skórzec powoli zmierza do finiszu. Na tę inwestycję dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice czekali prawie 50 lat. Nowy budynek przylega do starego, ale dobudowywana część jest dwukrotnie większa. Co więcej, nie będą to ostatnie inwestycje w placówce.

– Rozbudowa szkoły rozpoczęła się 8 września 2018 roku (…) Termin oddania inwestycji planowany jest, zgodnie z harmonogramem, na 1 lutego 2021 roku. Koszt rozbudowy, to po przetargu 5 mln 400 tys. zł za samą budowę, i planowane jest 600 tys. zł na wyposażenie. Całość inwestycji kosztuje więc 6 mln zł – informuje Benon Kukla, dyrektor szkoły.

W nowej części budynku powstaną nie tylko kolejne sale lekcyjne, znacznie większe od tych w starej części placówki, ale także: duża hala sportowa, stołówka ze świetlicą, kotłownia, pomieszczenia dla obsługi i dla nauczycieli, pokój do zajęć indywidualnych, sala integracji sensorycznej oraz gabinet prozdrowotny.

– Zgodnie z tym, co ja uważam i większość mieszkańców, rozbudowa szkoły spowoduje, że z budynku, który był zbudowany w 1972 roku, czyli w czasach PRL-u, wejdziemy od razu w XXI wiek – dodaje dyrektor.

Od lutego, jeżeli uczniowie będą już mogli powrócić w szkolne mury, czekać na nich będą znacznie lepsze warunki do nauki. I nie tylko do nauki – wreszcie dzieci będą mogły spędzać przerwę obiadową w stołówce. Do tej pory młodzież jadła posiłki w salach lekcyjnych. Były one przywożone do szkoły w formie cateringu ze Szkoły Podstawowej w Skórcu.

Kolejnym dużym udogodnieniem będzie duża sala gimnastyczna. Choć budynek powstał w latach 70. XX wieku, na halę sportową pracownicy szkoły i uczniowie czekali aż do tej pory. A co więcej, nie będzie to ostatnia inwestycja w placówce, związana ze sportem. Jak wyjaśnia Benon Kukla, powstaje już także projekt budowy boisk szkolnych.

– Zgodnie z planami, które mamy z panem wójtem, w styczniu będzie prowadzony projekt rozbudowy boisk sportowych. Ponieważ zgodnie z uchwałą rady sołeckiej z Dąbrówki Stanów, która wykupiła prawie pół hektara ziemi i dołączyła ją do placu szkolnego, będą to wielofunkcyjne boiska z nawierzchnią sztuczną.

Oprócz boisk, w 2022 roku przy szkole ma powstać także nowy plac zabaw. Szacowany koszt inwestycji to około 200 tys. zł. Jak wygląda nowa część budynku szkoły, w której remont powoli dobiega końca, możecie zobaczyć na naszym filmie, zamieszczonym poniżej (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

Trwa rozbudowa szkoły miejscowości Dąbrówka Stany