Gmina Kotuń: edukują dla bezpieczeństwa – akcja „Bezpieczny przejazd” w Koszewnicy [WIDEO, FOTO, AUDIO]

2022-09-15 12:04
Gmina Kotuń: edukują dla bezpieczeństwa – akcja „Bezpieczny przejazd” w Koszewnicy
Autor: fot. Monika Półbratek Podczas wydarzenia odbyła się symulacja akcji ratunkowej po wypadku przy przejeździe kolejowo-drogowym

W Koszewnicy na terenie gminy Kotuń odbyła się akcja profilaktyczno-edukacyjna pt. „Bezpieczny przejazd”. To inicjatywa, która ma uświadomić dzieciom, jakie skutki może przynieść niewłaściwe przejście bądź przejechanie przez tory. Dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu gminy mogły też zobaczyć symulację wypadku na torach i akcji ratunkowej, którą zaprezentowali druhowie z OSP Broszków.

POSŁUCHAJ relacji z akcji Bezpieczny Przejazd w Koszewnicy, w gminie Kotuń, w 2022 roku:

– Gdy zostałem sołtysem wsi Koszewnica, to wpadłem na taki pomysł, by wykorzystać przejazd kolejowo-drogowy, zaprosić przedszkole i zorganizować taką akcję. Chodzi o to, by edukować od najmłodszych lat. Dziś akcja odbywa się już po raz czwarty i z roku na rok ją udoskonalamy. Kampania „Bezpieczny przejazd” ma na celu przypominanie o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych. Brawura, brak rozsądku i pośpiech skutkują tym, że dochodzi do wypadków na takich przejazdach. Naszą rolą jako ambasadorów bezpieczeństwa jest to, by przypominać o tym bezpieczeństwie, bo zdrowie i życie jest najważniejsze – mówi Zbigniew Czarczyński, pomysłodawca akcji.

– Znamy wypadki, które były dość tragiczne w swoich skutkach. Nie pamiętam takich, w których ginęłyby dzieci czy młodzież, ale pamiętam tragiczny wypadek na przejeździe w Kotuniu. Trzeba z tego wyciągać wnioski i jednak dbać o to bezpieczeństwo – dodaje Grzegorz Góral, wójt gminy Kotuń, który wspiera akcję.

Akcja "Bezpieczny Przejazd" w Koszewnicy - symulacja wypadku przy przejeździe kolejowo-drogowym

Dzieci i dorośli zgromadzeni przy przejeździe, mogli też zobaczyć symulację akcji ratunkowej po wypadku przy przejeździe kolejowo-drogowym, którą przeprowadzili druhowie z OSP Broszków. Zobaczycie ją na naszych zdjęciach i filmie. Możecie też posłuchać relacji dźwiękowej z wydarzenia, zamieszczonej nad tekstem. O tym jak należy się zachowywać na przejściach i przejazdach, a także w ich okolicy, opowiedzieli dzieciom przedstawiciele policji, straży pożarnej, Służby Ochrony Kolei i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A..

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jako zarządca narodowej sieci dróg kolejowych, bezpieczeństwo traktuje priorytetowo, również na przejazdach kolejowo-drogowych. Takie akcje jak dzisiejsza, nakierowane przede wszystkim na młode osoby, gdzie informujemy, edukujemy i tłumaczymy, jakie są zasady prawidłowego pokonania przejazdu, organizujemy w całej Polsce od 17 lat właśnie w ramach akcji „Bezpieczny przejazd” – mówi Marcin Kruszyński, ekspert z Biura Komunikacji i Promocji PKP PLK S.A.

Nauka nie poszła w las.

– Dzisiaj się dowiedzieliśmy, że jak miga sygnalizator, to absolutnie nie wolno wchodzić na tory. Nawet jeżeli rogatki nie są opuszczone. Przy przekraczaniu przejazdu trzeba się zatrzymać, spojrzeć się w obie strony i dopiero przejechać. W pokazie mnie zdziwiło, że tak długo trwało to ratowanie i to jak wygląda teraz samochód – mówi Ola Romańczuk z Rososzy, uczennica Szkoły Podstawowej w Żeliszewie Podkościelnym.

W wydarzenie włączył się także samorząd województwa mazowieckiego. Dariusz Stopa, kierownik delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach, wręczył dzieciom zgromadzonym przy przejeździe kolejowo-drogowym w Koszewnicy elementy odblaskowe, które mają poprawić ich widoczność na drodze.

Sonda
Czy wszystkie przejazdy kolejowe powinny być strzeżone?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE