Dlaczego na ulicy Poniatowskiego w Siedlcach wycinane są drzewa? [AUDIO, WIDEO]

2020-11-19 17:40 Monika Półbratek
Większość drzew po jednej stronie ulicy Poniatowskiego została już usunięta całkowicie, razem z korzeniami
Autor: Monika Półbratek Większość drzew po jednej stronie ulicy Poniatowskiego została już usunięta całkowicie, razem z korzeniami

Przebudowa ulicy Poniatowskiego w Siedlcach budzi kontrowersje. W ramach prowadzonych tam prac, jeszcze w październiku, po jednej stronie ulicy wyciętych zostało kilkadziesiąt rosnących tam drzew. W planie jest wycinka kolejnych. Zdaniem wielu siedlczan nie jest to dobra decyzja. Jak uzasadniają ją pracownicy Urzędu Miasta Siedlce?

Kto sprzeciwia się wycince i dlaczego?

Obecnie trwa ogłoszony przez magistrat przetarg na dalszy ciąg prac budowlanych, po drugiej stronie ulicy Poniatowskiego (przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim). Tam też liczne drzewa mają zostać usunięte. Sprzeciwiają się temu zaangażowani społecznie siedlczanie, aktywni w mediach społecznościowych.

– Tych drzew trochę jest! To jest ulica Poniatowskiego. Chcemy tę wycinkę zablokować. Więc za pośrednictwem Radia Eska, którego jestem dłuższy czas, od początku jak jesteście w Siedlcach, zwolennikiem i słuchaczem, chciałem zaapelować do mieszkańców, żeby poparli tę inicjatywę! – mówi w imieniu zaniepokojonych obywateli miasta Wojciech Próchenko. Więcej usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj apelu w sprawie zaprzestania wycinki drzew na ulicy Poniatowskiego. Mówi Wojciech Próchenko:
Wycinka drzew nie spodobała się wielu mieszkańcom Siedlec
Autor: Monika Półbratek Wycinka drzew nie spodobała się wielu mieszkańcom Siedlec

Co myślą na ten temat inni siedlczanie?

Przetarg ma zostać zakończony 25 listopada. Zaangażowani społecznie mieszkańcy liczą na to, że magistrat zmieni jeszcze zdanie w sprawie wycinki drzew. Większość innych siedlczan też jest jednak zaniepokojonych faktem, że część drzew na ulicy Poniatowskiego nagle zniknęła bez śladu. Wykopane zostały już nawet ich pnie.

Posłuchaj opinii przypadkowo napotkanych siedlczan o wycince drzew na ulicy Poniatowskiego. Co o niej myślą?

Jak komentują wycinkę drzew mieszkańcy ulicy Poniatowskiego?

O to, co myślą na ten temat, zapytaliśmy jednak także mieszkańców ul. Poniatowskiego. Mają mieszane uczucia, ale ogólnie popierają decyzję magistratu o wycięciu drzew. Na budowę chodnika naprzeciwko szpitala czekali od ośmiu lat. Teraz na ulicy prowadzona jest wymiana oświetlenia. Sąsiedzi cieszą się na myśl, że wkrótce zostanie tam położona także nowa kostka brukowa. Na stan chodników narzekali przez lata i wielokrotnie upominali się w magistracie o przeprowadzenie prac modernizacyjnych w tym rejonie. Więcej w materiale audio.

Posłuchaj rozmowy z mieszkańcami ulicy Poniatowskiego w Siedlcach: co myślą o wycince drzew i prowadzonej tam inwestycji?
Wyciętych ma zostać również wiele drzew rosnących po stronie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Wyciętych ma zostać również wiele drzew rosnących po stronie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach

Jak wyjaśnia sprawę siedlecki magistrat? Dlaczego drzewa zostały wycięte? Czy w ich miejsce zostaną zasadzone nowe?

Wojciech Cylwik, naczelnik Wydziału Dróg Urzędu Miasta Siedlce wyjaśnia, że nie jest to nowa decyzja. Podjęto ją już osiem lat temu, m.in. ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców: – Korzenie drzew już się rozrosły, a w tej okolicy, gdzie były prowadzone wycinki, jest już wykonywane nowe oświetlenie, nowe kable. Dodatkowo blisko znajduje się gazociąg i zachodzi tutaj bardzo duże ryzyko, że ten gazociąg zostanie uszkodzony przez korzenie, co może spowodować bardzo poważne skutki, katastrofalne, jeżeli ten gaz np. wybuchnie w okolicy szpitala, gdzie jest duże zagęszczenie ludzi. Może to być poważne zagrożenie. Dlatego zapadła ta decyzja. Ona zapadła już w roku 2012, kiedy wykonywaliśmy tę dokumentację. Potem była ona poprawiana i drugi projektant również przychylił się do tej sytuacji. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w ubiegłym roku, drzewa tak czy inaczej należy sadzić minimum trzy metry od krawędzi jezdni (…).

Zapobiega to bowiem wypadkom drogowym. Urzędnicy magistratu planują też rozmowy z właścicielem pobliskiego terenu, w sprawie przeprowadzenia tam ewentualnych nasadzeń nowych drzew. Więcej na temat inwestycji usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj o tym, jak Wydział Dróg Urzędu Miasta Siedlce komentuje inwestycję na ulicy Poniatowskiego i decyzję o wycince drzew:

Urzędnicy magistratu informują, że inwestycja na ulicy Poniatowskiego w Siedlcach będzie w całości sfinansowana ze środków zewnętrznych. Pieniądze pochodzą z dwóch różnych źródeł – część z Funduszu Dróg Samorządowych, a część z Urzędu Marszałkowskiego. W ich ramach powstaje m.in. nowe oświetlenie LED-owe, chodniki i zjazdy. Po stronie szpitala, naprzeciwko Sanepidu, zostanie utworzony dodatkowy parking. Przebudowana będzie też zatoczka autobusowa. Jak wygląda obecnie ulica Poniatowskiego, będąca w trakcie pierwszej części inwestycji, zobaczycie na naszym krótkim filmie.

W Siedlcach wycięto kilkadziesiąt drzew przy przebudowie drogi