„Choinka dla Kombatanta” – wspólna akcja siedleckich terytorialsów i leśników [AUDIO]

2021-12-24 10:18
Akcję Choinka dla kombatanta zorganizowali żołnierze WOT-u i siedleccy leśnicy
Autor: fot. por. Andrzej Wąsowski Akcję "Choinka dla kombatanta" zorganizowali żołnierze WOT-u i siedleccy leśnicy

Są wyrazem uznania, pamięci i troski. Świąteczne drzewka trafiły do kombatantów na wschodzie Mazowsza. Akcję zorganizowali wspólnie żołnierze 53. Batalionu Lekkiej Piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także leśnicy Nadleśnictwa Siedlce.

Świąteczne drzewka z plantacji pod Mordami przekazało dla weteranów siedleckie Nadleśnictwo. Dostarczyli je żołnierze 53. Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec:

– Są to świerki pospolite. Posiadamy kilka hektarów takich plantacji. Postanowiliśmy przekazać choinki, aby wprowadzić świąteczną atmosferę do domów kombatantów. Również z wdzięczności za to, co uczynili dla naszego kraju – mówi Michał Dziedzic, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce.

Do weteranów trafiły nie tylko pachnące lasem świerki, ale także ozdoby choinkowe i kartki świąteczne, przygotowane przez dzieci terytorialsów. Żołnierze przekazali również świąteczne upominki od samorządu Siedlec i od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.

– Kombatanci są dla nas najważniejszymi osobami, to są nasi idole, dzierżymy ich historię, dzięki nim wiemy co mamy robić, jesteśmy dumni z tego, co tworzyli. Jest ich już bardzo niewielu, musimy o nich dbać – mówi st. szer. Adrian Czyż z 53. Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach.

Żołnierze WOT-u podkreślają, że życiowe dokonania kombatantów są dla nich wzorem do naśladowania. Pamiętają i starają się dbać o nich przez cały rok, a nie tylko od święta.

– Stale pytamy, czego potrzebują i służymy im swoją pomocą. Zawozimy ich na szczepienia, staramy się pomagać, póki jeszcze żyją. Wszyscy nasi podopieczni mają już powyżej 90 lat – podkreśla por. Andrzej Wąsowski z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT-u zawieźli choinki od siedleckich leśników do domów kombatantów z terenu wschodniego Mazowsza
Autor: fot. por. Andrzej Wąsowski Żołnierze WOT-u zawieźli choinki od siedleckich leśników do domów kombatantów z terenu wschodniego Mazowsza

A dla weteranów Wojska Polskiego pamięć jest bardzo ważna.

– Opiekę mam taką ze strony wojska, że ozłocić tych ludzi, ozłocić naprawdę! Dla mnie to organizacja wspaniała i w ogóle jestem bardzo, bardzo zadowolony, że aż brak mi słów – mówi Bogdan Ilczuk, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

– Jestem bardzo wdzięczna, że pamiętacie... I dobrze mi z tym! – dodaje, dziękując żołnierzom i leśnikom, Zofia Bangrad, emerytowana podporucznik Wojska Polskiego.

Terytorialsi z Siedlec podobne akcje organizują dla kombatantów także z okazji ich urodzin i ważnych państwowych rocznic. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o akcji siedleckich żołnierzy WOT-u i leśników pt. Choinka dla kombatanta:
Sonda
W jakim gronie spędzasz Wigilię?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE