Akcję Choinka dla kombatanta zorganizowali żołnierze WOT-u i siedleccy leśnicy

i

Autor: fot. por. Andrzej Wąsowski Akcję "Choinka dla kombatanta" zorganizowali żołnierze WOT-u i siedleccy leśnicy

„Choinka dla Kombatanta” – wspólna akcja siedleckich terytorialsów i leśników [AUDIO]

2021-12-24 10:18

Są wyrazem uznania, pamięci i troski. Świąteczne drzewka trafiły do kombatantów na wschodzie Mazowsza. Akcję zorganizowali wspólnie żołnierze 53. Batalionu Lekkiej Piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także leśnicy Nadleśnictwa Siedlce.

Świąteczne drzewka z plantacji pod Mordami przekazało dla weteranów siedleckie Nadleśnictwo. Dostarczyli je żołnierze 53. Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec:

– Są to świerki pospolite. Posiadamy kilka hektarów takich plantacji. Postanowiliśmy przekazać choinki, aby wprowadzić świąteczną atmosferę do domów kombatantów. Również z wdzięczności za to, co uczynili dla naszego kraju – mówi Michał Dziedzic, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce.

Do weteranów trafiły nie tylko pachnące lasem świerki, ale także ozdoby choinkowe i kartki świąteczne, przygotowane przez dzieci terytorialsów. Żołnierze przekazali również świąteczne upominki od samorządu Siedlec i od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.

– Kombatanci są dla nas najważniejszymi osobami, to są nasi idole, dzierżymy ich historię, dzięki nim wiemy co mamy robić, jesteśmy dumni z tego, co tworzyli. Jest ich już bardzo niewielu, musimy o nich dbać – mówi st. szer. Adrian Czyż z 53. Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach.

Żołnierze WOT-u podkreślają, że życiowe dokonania kombatantów są dla nich wzorem do naśladowania. Pamiętają i starają się dbać o nich przez cały rok, a nie tylko od święta.

– Stale pytamy, czego potrzebują i służymy im swoją pomocą. Zawozimy ich na szczepienia, staramy się pomagać, póki jeszcze żyją. Wszyscy nasi podopieczni mają już powyżej 90 lat – podkreśla por. Andrzej Wąsowski z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT-u zawieźli choinki od siedleckich leśników do domów kombatantów z terenu wschodniego Mazowsza

i

Autor: fot. por. Andrzej Wąsowski Żołnierze WOT-u zawieźli choinki od siedleckich leśników do domów kombatantów z terenu wschodniego Mazowsza

A dla weteranów Wojska Polskiego pamięć jest bardzo ważna.

– Opiekę mam taką ze strony wojska, że ozłocić tych ludzi, ozłocić naprawdę! Dla mnie to organizacja wspaniała i w ogóle jestem bardzo, bardzo zadowolony, że aż brak mi słów – mówi Bogdan Ilczuk, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

– Jestem bardzo wdzięczna, że pamiętacie... I dobrze mi z tym! – dodaje, dziękując żołnierzom i leśnikom, Zofia Bangrad, emerytowana podporucznik Wojska Polskiego.

Terytorialsi z Siedlec podobne akcje organizują dla kombatantów także z okazji ich urodzin i ważnych państwowych rocznic. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o akcji siedleckich żołnierzy WOT-u i leśników pt. Choinka dla kombatanta:
Sonda
W jakim gronie spędzasz Wigilię?