Całe Mazowsze pod wspólną flagą! Pod takim hasłem ruszyła nowa kampania samorządu województwa, promująca flagę regionu

i

Autor: fot. Monika Półbratek Na zdjęciu, od lewej: Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego oraz Dariusz Stopa - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach

Całe Mazowsze pod wspólną flagą – czy stanie się ona wyrazem lokalnego patriotyzmu?

2022-05-25 10:43

„Jedno Mazowsze, wspólna flaga” – pod takim hasłem ruszyła nowa kampania samorządu województwa, promująca flagę regionu. Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego bilbordy, na których można zobaczyć białego orła bez korony na czerwonym tle pojawiły się w różnych mazowieckich miastach. W Siedlcach – na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Warszawskiej i Wojska Polskiego. Poprzez nie samorząd województwa chce wzbudzić w mieszkańcach poczucie patriotyzmu regionalnego i jedności.

– Ruszamy z wielką kampanią, promującą flagę Mazowsza. Wprawdzie już w 2006 roku Sejmik podjął decyzję o nadaniu takiej flagi, a w roku 2021 podjęliśmy uchwałę, że flaga może towarzyszyć nam w życiu codziennym, w naszych domach, szkołach, placówkach użyteczności publicznej i na wszystkich obiektach, natomiast wiemy, że to, co dla nas najważniejsze, to nasza tożsamość, nasza kultura i nasza wiedza o Mazowszu. Mieszkamy w najbardziej rozwijającym się regionie, ale też chcemy tą flagą i tą kampanią potwierdzać naszą tożsamość i to, że jesteśmy z tego regionu dumni – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Wizerunek flagi, który został zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, działającą przy MSWiA, przedstawia białego orła bez korony, o złotym dziobie i szponach, umieszczonego z lewej strony prostokątnego płata czerwonej tkaniny. Orzeł został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha – grafika z Warszawy. Bilbordy z wizerunkiem orła można już zobaczyć w 110 różnych miastach całego Mazowsza.

– Generalnie chcemy, żeby do każdego mieszkańca trafiła flaga Mazowsza, by w te największe święta patriotyczne mogli ją też wywieszać, oprócz biało-czerwonej flagi Polski, która też jest naszą dumą, bo jesteśmy Polakami. Ale jesteśmy również Mazowszanami, więc chcemy, by te flagi były razem. Flaga to nie tylko duma. To też tożsamość i wspólnota, która jednoczy się pod wspólną historią, wspólną kulturą, ale też pod wspólnym działaniem, bo razem można zrobić dużo więcej. Chcemy, by Dzień Samorządowca był świętem, które wszystkich jednoczy, a nie dzieli – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Promocja flag w regionie została bowiem połączona z obchodami wypadającego w tym tygodniu (27 maja) Dnia Samorządu Terytorialnego. Kampanię promocyjną wesprą również delegatury Urzędu Marszałkowskiego w regionie, w tym także siedlecka.

– My też włączamy się w akcję budowania tożsamości Mazowsza. I oczywiście jako delegatura będziemy współpracowali z lokalnymi samorządami, żeby promować flagę Mazowsza i tę tożsamość, by każdy mieszkaniec regionu miał świadomość, że jest Mazowszaninem i był z tego dumny – mówi Dariusz Stopa, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach.

W ramach kampanii „Jedno Mazowsze, wspólna flaga” władze regionu chcą, aby wizerunek flagi zagościł w przestrzeni publicznej, nie tylko przed różnymi budynkami instytucji publicznych, ale także na tzw. outdoorze. Do mieszkańców i samorządów ma trafić około 10 tys. dużych flag i 12 tys. chorągiewek. Trwa ich dystrybucja.

Sonda
Czy obok flagi Polski wywiesił(a)byś w ważne święto flagę Mazowsza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE