Cafe Fryderyk już nie tylko w Siedlcach. Będzie siecią kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

i

Autor: fot. Monika Półbratek Wnętrze Cafe Fryderyk Siedlce

Cafe Fryderyk już nie tylko w Siedlcach. Będzie siecią kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

2022-06-24 0:47

Już nie pojedyncza kawiarnia w Siedlcach, ale cała sieć Cafe Fryderyk. Dająca zatrudnienie osobom z niepełnosprawnościami Fundacja Leny Grochowskiej rozszerza swoją działalność. Właśnie otwiera nową kawiarnię i pracownię ceramiki w Gdańsku. Dyrekcja fundacji zapowiada dalszą ekspansję. Chce, by podobnie jak w Siedlcach, także w innych miastach Polski osoby niepełnosprawne mogły znaleźć zatrudnienie w miejscu dostosowanym do ich potrzeb.

– Ruszamy z drugim oddziałem Cafe Fryderyk i z pracownią ceramiczną w Gdańsku, nad morzem, przy Dworze Uphagena. W tej chwili w Siedlcach, Łochowie i Warszawie zatrudniamy już 48 osób z niepełnosprawnościami. Także w Gdańsku ten zespół będzie się stopniowo powiększał, wdrażał. Zapotrzebowanie na pracę dla osób z niepełnosprawnościami jest duże, bo jest to obszar dotychczas systemowo niezagospodarowany. Wszystkie funkcjonujące placówki typu Warsztat Terapii Zajęciowej czy Środowiskowy Dom Samopomocy są to miejsca mające jedynie przygotowywać osoby z niepełnosprawnościami do samodzielności, a zwłaszcza do wejścia na otwarty rynek pracy, a to nie zawsze jest możliwe – mówi Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną bardzo często nie są jednak w stanie dostosować się do pracy w jakimś urzędzie czy firmie. W wielu tego rodzaju miejscach nie mogłyby sobie samodzielnie poradzić. Potrzebują więc takich miejsc pracy, które są w pełni lub w dużym stopniu dostosowane do ich potrzeb. Pomaga im także codzienny kontakt z innymi osobami niepełnosprawnymi.

Cafe Fryderyk już nie tylko w Siedlcach. Będzie siecią kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

i

Autor: fot. Monika Półbratek Wnętrze Cafe Fryderyk Siedlce

– Z tych osób, które dotychczas u nas pracują, praktycznie żadna nie dałaby rady pracować w organizacji czysto komercyjnej. Stąd też wypełniamy tę lukę, tworząc pomost pomiędzy WTZ-em, gdzie ta osoba przygotowuje się, a normalnym pracodawcą, bo tu dotychczas była przepaść. Z Cafe Fryderyk chcemy zrobić ogólnopolską sieć kawiarni pod tym logo, pod tą nazwą i przede wszystkim z wyjątkowymi pracownikami. Drugi oddział to Gdańsk. I tak samo jak w Siedlcach będzie tam również otwarta scena. Będzie to miejsce otwarte dla społeczności lokalnej, do którego każdy będzie mógł przyjść i coś zorganizować, więc chcemy też taki świat artystyczny i twórczy zgromadzić wokół tego miejsca – dodaje Aneta Żochowska.

Jak przystało na sieciówkę, nowa kawiarnia w Gdańsku będzie wyglądała bardzo podobnie do siedleckiej. Ruszy w wakacje. Na początek znajdzie tam zatrudnienie ok. sześciu-siedmiu osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym jedna osoba niewidoma i jedna osoba niesłysząca. Docelowo ma tam pracować ok. 20 osób.

Sonda
Jak dużo kawy pijesz w ciągu doby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE