Będzie więcej łąk kwietnych w Siedlcach! Wiemy, gdzie powstaną!

i

Autor: fot. Monika Półbratek Łąki kwietne, które zostały w Siedlcach wysiane rok temu, w krótce zakwitną ponownie. Oprócz nich powstaną kolejne!

Będzie więcej łąk kwietnych w Siedlcach!

2022-04-29 14:22

Trzy łąki kwietne, które w ubiegłym roku zostały wysiane w Siedlcach w różnych lokalizacjach (przy ulicach Monte Cassino i Wyszyńskiego oraz nad zalewem), tak bardzo spodobały się mieszkańcom, że władze miasta postanowiły stworzyć w mieście kolejne. Do tego celu przystosowany został już teren w dwóch miejscach. Za kilka dni łąki zostaną wysiane!

– Jeżeli pogoda będzie sprzyjająca, na łąkach ubiegłorocznych pierwsze kwiaty powinny pojawić się już w maju. Tak bardzo podobały się one siedlczanom, że jeszcze pod koniec ubiegłego roku podjęliśmy działania zmierzające do założenia łąk w innych lokalizacjach. Na fragmencie ul. Jagiełły, na pasie zieleni, oddzielającym dwa pasy ruchu, przygotowany został grunt do wysiewu i została tam wzruszona nawierzchnia, żeby ta ziemia przez zimę mogła nabrać większej objętości wodnej. Także w rejonie ul. Żytniej znajduje się łącznik po lewej stronie, gdzie ziemia też została już przygotowana. Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje nam planów i nie będzie już przymrozków, to na początku maja postaramy się wysiać rośliny – informuje Małgorzata Jaszczuk, kierownik referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta Siedlce.

Łąki kwietne są bardzo praktyczne – pochłaniają spaliny, nie wymagają podlewania ani koszenia, bo kosi się je tylko raz w roku, jesienią, gdy przekwitną. Stanowią też ostroję dla pszczół i innych owadów oraz małych zwierząt. A co więcej – przepięknie wyglądają i zdobią miasto. Najprawdopodobniej dwie nowe łąki będą przypominały wyglądem te wysiane w mieście rok wcześniej.

– Mieszanka roślin przygotowana została taka jak w roku ubiegłym, stworzyła ją ta sama firma. Będą to rośliny wieloletnie, połączone z jednorocznymi. Zakwitną m.in. chabry, malwy, maki, cynie, astry… Będzie to duża mieszanka ponad 70 różnych gatunków roślin – wymienia Małgorzata Jaszczuk.

Wysiew łąk ma zostać przeprowadzony po długim weekendzie majowym.

Sonda
Czy w Siedlcach powinno się pojawić jeszcze więcej łąk kwietnych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE