Będą obrączkować młode bociany. Akcja ruszy za kilka dni [AUDIO]

2021-06-09 17:38 Joanna Soćko
bociany obrączkowanie
Autor: fot. Joanna Soćko

Wielkie odliczanie do rozpoczęcia 11. edycji obrączkowania bocianów. Już za 8 dni ornitolodzy z Grupy EkoLogicznej wyruszą w teren, by założyć młodym ptakom specjalne opaski. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia akcji.

W tym roku bocianie powroty były rozciągnięte w czasie, więc akcja obrączkowania rozpocznie się nieco później. - Ptaki przystąpiły później do lęgów, no i później doczekały się pisklęta, my także opóźniliśmy akcję obrączkowania o całe 3 dni, rozpoczynamy 17 czerwca, chcemy zobaczyć jak to będzie wyglądało, zajrzeć do gniazd, z pewnością w tym roku wystartujemy w Golicach - tłumaczy doktor Ireneusz Kaługa, prezes Grupy EkoLogicznej. Na gniazdo w Golicach boćki wróciły najwcześniej, para doczekuje się tam co roku sporej gromadki młodych.

Ornitolodzy będą znakować ptaki na terenie całego powiatu siedleckiego. Przygotowali pół tysiąca obrączek. - Koszty wysięgnika nie są zabezpieczone jeszcze w pełni, o to apelujemy, jeśli zastanawiacie się państwo czy pomóc, mówię i zachęcam, żeby pomóc oczywiście, bo to jest bardzo ważna akcja, będzie prowadzona już jedenasty rok, mamy sześć tysięcy zaobrączkowanych bocianów, bardzo dużo wiadomości powrotnych, to bardzo wzbogaca naszą wiedzę o tym gatunku, jest nam ona potrzebna żeby go skutecznie chronić - dodaje prezes Grupy EkoLogicznej.

Cały poszukiwani są wolontariusze, którzy pomogą podczas akcji obrączkowania. Zgłaszać można się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Więcej o projekcie do usłyszenia w materiale audio, który poniżej.

Przygotowania do 11. akcji obrączkowania bocianów. Mówi dr Ireneusz Kaługa, prezes Grupy EkoLogicznej. POSŁUCHAJ:
Punkt szczepień drive-thru w Siedlcach. Zobacz jak działa