Aby ochronić swoje życie i dobytek nie trzeba wiele. Wystarczy o czymś pamiętać – przypominają siedleccy strażacy

2020-02-06 12:52
Straż Pożarna miała w te święta pełne ręce roboty
Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe

Są istotnym elementem infrastruktury i bezpieczeństwa, choć nie muszą być wytyczone do każdego budynku. Gdy nie zastawiają ich kierowcy gwarantują sprawne działanie służb ratunkowych - drogi pożarowe. Mimo, że wyraźnie oznakowane, niestety zdarzają się przypadki parkowania na nich samochodów - skarży się Paweł Kulicki, oficer prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach.

Bywały przypadki, czy to mieszkańcy zgłaszali, czy ujawnialiśmy je podczas działań ratowniczych, były utrudnienia w dojeździe bo drogi pożarowe były zastawione. A cały czas trwa akcja informacyjna, żeby nie zastawiać dróg pożarowych. Oczywiście nie wszystkie drogi dojazdowe do posesji są drogami pożarowymi. Każda jest oznakowana i jeżeli widzimy taki znak DROGA POŻAROWA NIE ZASTAWIAĆ to stosujmy się do niego tak jak do innych znaków - mówi Kulicki.


Życie ludzi jest bezcenne, a zastawiając drogę pożarową narażamy wielu mieszkańców danego budynku i znacząco utrudniamy działania ratownicze. Strażacy mają możliwości udrażniania zastawionych dróg pożarowych. Jednak te czynności zabierają czas, który można przeznaczyć na akcję ratunkową. W przypadku pożaru, który jest bardzo dynamiczny nie ma zapasu czasu.


Apeluję więc żeby potraktować sprawę poważnie. Starajmy się też nie parkować na drogach, które nie mają statusu drogi pożarowej. Na drogach, które powinny zapewnić dojazd do różnych budynków. Zdaję sobie sprawę jak wygląda kwestia miejsc parkingowych, ale przede wszystkim dbajmy o nasze bezpieczeństwo – sygnalizuje Paweł Kulicki.


Brak miejsc parkingowych nie może być wytłumaczeniem samolubnego zachowania. A tym bardziej łamania przepisów i narażania innych na niebezpieczeństwo.


Dlatego pamiętajcie, że aby ochronić swoje życie i dobytek nie trzeba wiele.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE