bociany

i

Autor: Joanna Soćko

12. akcja obrączkowania bocianów zakończona. Była bardzo udana

2022-06-30 15:25

8 dni i ponad pół tysiąca oznakowanych bocianów na liczniku. Zakończyła się tegoroczna akcja obrączkowania ptaków a terenie powiatu siedleckiego. Ornitolodzy z Grupy EkoLogicznej chwalą się efektami swojej pracy. Mają powody do zadowolenia.

Schumacher, Klemens, Żabol, Franek, Zuzia, Gabi - to tylko część z dużego grona zaobrączkowanych w tym roku młodych boćków. Ptasie lęgi były bardzo udane. - Najważniejsza informacja: mamy ponad 500 oznakowanych ptaków, w tym dwa ptaki dorosłe, którym założyliśmy nadajniki, jestem zaskoczony, bo tak naprawdę dość dobrze oznakowaliśmy bociany w zaledwie czterech gminach powiatu siedleckiego, oznacza to, że tylko w czterech gminach mamy aż 500 młodych bocianów - mówi dr Ireneusz Kaługa, prezes Grupy EkoLogicznej. - Na dzień dzisiejszy mamy 4 gniazda z 5 młodymi, ok. 80 gniazd z trzema młodymi, 45 „czwórek” i zaledwie 11 gniazd z pojedynczym, młodym ptakiem -  to są naprawdę bardzo dobre wyniki - podkreśla.

To był już 12. edycja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim. - Nie policzyłem jeszcze dokładnie, ale w sumie mamy już na pewno 7,5 tys. oznakowanych bocianów, to jest cudowny wynik, ktoś mnie zapytał czy te nasze ptaki się odczytują, czy my tylko obrączkujemy i nic, dziś rano dostałem informację z Węgier o jednym naszym bocianie, każdego dnia przychodzą informacje o bocianach, które kiedyś obrączkowaliśmy i o to w tym wszystkim chodzi, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli - mówi dr Kaługa.

A takich osób nie brakuje. W akcję obrączkowania angażuje się wielu ludzi z kraju i z zagranicy. To zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, firmy, szkoły. Ważny jest tu udział dzieci, które bezpośrednio przy bocianich gniazdach mogą obserwować pracę ornitologów, obrączkujących młode ptaki. - Oczywiście robimy to dla nauki, dla bocianów, po to żeby je skutecznie chronić, ale ja nie wyobrażam sobie skutecznej ochrony bez zaangażowania społecznego, edukacja od najmłodszych lat, jesteśmy otwarci, uczymy, pokazujemy i robimy to wszystko bo wiemy, że Ci młodzi ludzie, te dzieci będą kiedyś osobami dorosłymi i być może będą decydować o losie polskiej przyrody - tłumaczy prezes Grupy EkoLogicznej.

Każdy - z 508 oznakowanych w tym roku młodych boćków - dostał specjalną obrączkę, która w przyszłości dostarczy przyrodnikom wielu cennych informacji, m.in. o tym dokąd ptaki migrują, czy wracają na swoje gniazda, gdzie żerują, ile lat żyją.

Mnóstwo ciekawostek na temat bocianiego życia czeka na facebookowym fanpage-u Grupy EkoLogicznej

QUIZ. Znasz te przysłowia o lecie i wakacjach? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Kiedy lipiec daje deszcze...