Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Co się zmieni dla mieszkańców Podkarpacia?

2022-05-22 12:47
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Co się zmieni dla mieszkańców Podkarpacia?
Autor: Unsplash.com/ Glenn Carstens-Peters

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej wpłynąć ma zarówno na jakość obrazu odbieranych programów, jakość dźwięku, jak również dostępną liczbę kanałów. Zmiana będzie przejściem z sygnału DVBT na DVB-T2 / HEVC.

23 maja w woj. podkarpackim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź czy Twój telewizor działa w nowym systemie. Informacje: gov.pl cyfrowa TV- wiadomość o takiej treści  na swoje telefony dostali w sobotę od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mieszkańcy Podkarpacia. Oznacza to, że od poniedziałku zmieni się standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej z DVBT na DVBT2/ HEVC, dając lepszą dźwięku i obrazu odbieraną na swoich telewizorach.

Zmianę odczują przede wszystkim odbiorcy, którzy nie korzystają z satelity lub kablówki. Stad też konieczność sprawdzenia, czy urządzenie będzie odbierać nową częstotliwość. To można sprawdzić  na przykład wyszukując na swoim telewizorze kanał Sprawdzam TV, na którym po przeskanowaniu i przełączeniu powinna pojawić się plansza informująca o możliwości odbierania nowego sygnału DVBT-2/HEVC. Jeśli taka plansza się nie pojawi, koniecznym będzie zakup dekodera lub wymiana telewizora.

To wiąże się z kosztami. Osoby w trudnej sytuacji materialnej, które nie są w stanie samodzielnie sfinansować zakupu dekodera lub telewizora, liczyć mogą na  rządowe dofinansowanie. To wynosi odpowiednio  100 zł do zakupu dekodera i 250 zł do zakupu telewizora. Szczegóły tutaj.

Posłuchaj o właściwościach i zastosowaniu zielonego jęczmienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ. Tymi autami jeździł prawie każdy z nas!

Pytanie 1 z 11
Kiedy zadebiutował Volkswagen Passat B5?
Powstańcy Warszawscy mają swoje drzewa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE