Zbiornik na wodę przy ul. Morgowej jest już gotowy. Kosztował blisko 24 mln zł

2022-09-26 15:19
Zbiornik na wodę przy ul. Morgowej jest już gotowy. Kosztował blisko 24 mln zł
Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

To już dziewiętnasty zbiornik na wodę zdatną do picia w Rzeszowie. Ten najnowszy powstał na osiedlu Pobitno, przy ulicy Morgowej. Po zakończeniu inwestycji rzeszowskiego MPWiK zapas wody zdatnej do picia wzrośnie do ponad 53 tysięcy metrów sześciennych.

Do nowego zbiornika nie będą przychodzić pracownicy do obsługi urządzeń. Ich rolę przejmuje automatyka, kamery, czujniki, monitory. Pracownicy będą pojawiać się jedynie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwatorskich, czy porządkowych.

- To kolejna z dużych rzeszowskich inwestycji, która ma swój finał, a jej zadanie jest szczególnie istotne zwłaszcza w obecnych czasach. Będzie w nim magazynowany zapas wody zdatnej do picia. Dotychczas Rzeszów posiadał 18 zbiorników do magazynowania wody o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku zbiornika Pobitno pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych. To pozwoli na zabezpieczenie miasta na blisko dwie doby, na wypadek awarii - powiedział Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa.

Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza.

Dostał mandat, chociaż miał pierwszeństwo. "Uratowała mnie kamerka"

Części sprowadzane z Hiszpanii

Estetyczna, nowoczesna kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium. Rzeszowska kopuła ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Jest nie tylko z tego powodu szczególna. Zarówno konstrukcja kopuły jak i blach stanowiących pokrycie dachu zostały zamówione i wykonane w Hiszpanii. Przyjechały do Rzeszowa dwoma tirami.

Tylko śruby, którymi konstrukcja była łączona są z nierdzewnej stali. Sama konstrukcja betonowa zbiornika jest ciekawa. Ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej, jest podzielony na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE