Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca. Kiedy będzie wypłacany na konta rodziców?

i

Autor: Pixabay

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca. Kiedy będzie wypłata? [OPÓŹNIENIA]

2020-05-22 8:42

Jest dobra wiadomość dla rodziców. Mimo otwarcia żłobków i podstawówek dla klas 1-3, zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy? I kiedy można mówić o opóźnieniach w wypłatach? Dlaczego się pojawiaja? Tłumaczy rzeszowski oddział ZUS.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem miejsc opieki dla nich, a także:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca

Co ważne, zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 14 czerwca. Rodzice, którzy mimo otwarcia placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka, będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

– W ten sposób dajemy rodzicom wybór. Zasiłek będzie przysługiwał oczywiście również w sytuacji, gdy np. żłobek czy klub dziecięcy zostanie otwarty, ale nie będzie mógł zapewnić opieki wszystkim dzieciom – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zasiłek opiekuńczy na Podkarpaciu

W kwietniu i maju do placówek ZUS na Podkarpaciu wpłynęło łącznie 30 117 wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle złożono 8043 wnioski a w Rzeszowie – 22 074.

Zasiłek opiekuńczy: Kiedy pieniądze na koncie?

Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w Rzeszowie, wyjaśnia, że o opóźnieniu w wypłacie możemy mówić dopiero wtedy, gdy wypłata następuje po 30 dniach od dnia następującego po dniu wpływu do ZUS ostatniego dokumentu wymaganego do ustalenia prawa do zasiłku. W przypadku pandemii, ten okres może się jednak wydłużyć, a najnowsze przepisy to przewodują.

Główny problem stanowi niekompletność nadsyłanych wniosków, co znacznie wydłuża wypłaty:

- Bardzo często wnioski o opiekę nad dzieckiem są niepoprawnie wypełnione lub nie mają załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu. To powoduję, że musimy kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia i prosić o korektę - wyjaśnia Dyląg.

Z kolei w przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe dobrowolna. Bywa, że rodzice mylą te pojęcia.

Posłuchaj o L-karnitynie. Poznaj jej właściwości i źródła w pożywieniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ. Słynne łacińskie sentencje. Czy wiesz, co konkretnie znaczą?

Pytanie 1 z 10
Błądzić jest rzeczą ludzką to po łacinie:
Kwitnie Edukacyjny Sad Owocowy w Rzeszowie