Z psem w Bieszczady? Na te szlaki możesz ruszyć na ferie 2023

i

Autor: pexels

Z psem w Bieszczady? Na te szlaki możesz ruszyć na ferie 2023

2023-01-18 13:28

Zimowy sezon trwa już w najlepsze. Podobnie jak i ferie 2023. Do listy pomysłów na spędzenie wolnego czasu warto dodać wyprawę w Bieszczady. Zimowa aura na górskich szlakach dopisuje, a niektóre z nich pokonać można nawet z psem! Gdzie w Bieszczady możesz wybrać się z pupilem? Oto lista tras!

Wyprawa w Bieszczady z psem jest marzeniem wielu psiarzy. Szczególnie tych uwielbiających długie spacery górskimi szlakami. Niestety w wielu miejscach połączenie tych dwóch elementów jest to niemożliwe. A to ze względu na obowiązujący w Bieszczadzkim Parku Narodowym regulamin. Zabrania on wprowadzenia czworonożnych pupili – nawet tych najmniejszych, podróżujących w plecaku – na szlaki i ścieżki turystyczne. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie psy asystujące, towarzyszące osobom z niepełnosprawnościami.

Trasy w Bieszczadach na wyprawy z psem

W lipcu 2022 roku zarządcy parku postanowili wyjść naprzeciwko właścicielom czworonożnych pupili. W ramach planu ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego wyznaczone zostały trzy trasy, po których można poruszać się z pieskami. Mowa tu o szlakach z Przełęczy Wyżniańskiej do bacówki pod Małą Rawką, do schroniska w Przysłupie Caryńskim z Bereżek i Nasicznego, a także trasa w dolinie Sanu od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza. Ponadto na spacery z psim towarzyszem można wybrać się także otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Zakaz wprowadzania psów do Parków Narodowych

Dlaczego w większości polskich Parków Narodowych nie można wprowadzać psów? Odpowiedź na to pytanie bardzo często nurtuje właścicieli czworonogów. W końcu psiego towarzysza można cały czas prowadzić na smyczy albo – jeśli pozwalają na to jego gabaryt – nieść go w plecaku. Powodów jest kilka. Najważniejszym są pozostawiane przez zwierzaki odchody. Mogą się w nich znajdować różnego rodzaju pasożyty, wirusy i bakterie. Mogą one stanowić śmiertelne zagrożenie dla dzikich zwierząt – nieszczepionych, w przeciwieństwie do domowych pupili. Dodatkowo obecność psów i ich szczekanie źle mają wyjątkowo negatywny pływ na populacje rodzimych zwierzaków.

W góry z psem – gdzie można wybrać się z pupilem?

W które góry można pojechać w Polsce z psem? Miłośnicy tego typu wędrówek mają w czym wybierać, choć oczywiście uważać muszą na obostrzenia obowiązujące w niektórych rejonach. W szczególności dotyczy to Parków Narodowych. Regulaminy często nie przewidują możliwości wprowadzania czworonożnego pupila na szlaki. Są jednak wyjątki. Oto ich lista!

Góry, w które w Polsce można pojechać z psem

  • Karkonosze
  • Góry Izerskie
  • Góry Sowie
  • Góry Stołowe
  • Beskid Śląski i Żywiecki – z wykluczeniem Babiogórskiego Parku Narodowego
  • Tatry – tylko szlaki w Dolinie Chochołowskiej, na Drodze pod Reglami i Gubałówce
Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE