Z powodu COVID-19 przybywa dzieci z PIMS-TS. Lekarze każą bić na alarm

2020-11-25 8:03
Z powodu COVID-19 przybywa dzieci z PIMS-TS. Lekarze każą bić na alarm
Autor: Pixabay

PIMS-TS to wieloukładowy zespół zapalny, który może prowadzić do śmierci. Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło ostatnio dziewięciu pacjentów. Najmłodszy ma kilka miesięcy, najstarszy 16 lat. Lekarze walczą o ich życie!

PIMS-TS: Groźne powikłanie po COVID-19?

Od początku pandemii medycy mówili, że dzieci COVID-19 często przechodzą bezobjawowo, ale szybko mogą zakażać dorosłych. Teraz okazuje się, że nawet bezobjawowe zakażenie koronawirusem u dzieci może być dla nich bardzo niebezpieczne. Powode jest PIMS-TS. Jak podaje PAP, tylko w ostatnim czasie do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło ostatnio dziewięciu pacjentów po COVID-19 z objawami tego zespołu:

- To jest moment, aby zacząć bić na alarm - podkreślił w rozmowie z PAP prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog pracujący w szpitalu.

PIMS-TS: Co to jest?

PIMS-TS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny. To reakcja immunologiczna organizmu. Przypomina zespół Kawasakiego. Po COVID-19 dochodzi w niej głównie do zaburzeń kardiologicznych. Leczenie wymaga jednoczesnej pracy wielu specjalistów, bo choroba atakuje wiele układów w organizmie dziecka.

PIMS-TS: Jakie są objawy?

Pierwsze objawy PIMS-TS przypominają bostonkę. U dziecka pojawiają się:

  • wysoka gorączka,
  • wybroczyny w jamie ustnej,
  • przekrwione oczy,
  • wysypka na dłoniach i stopach,
  • objawy ze strony układu pokarmowego,
  • odwodnienie,
  • osłabienie.

Lekarze nie kryją, że pacjenci z tą chorobą są w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Zmagania fryzjerskiej rodziny w czasie epidemii. Posłuchaj więcej:
Wypadek awionetki koło Kozienic
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE