Wybrano imiona dla trzech młodych żubrów w zagrodzie w Mucznem w Bieszczadach. Ładne? [ZDJĘCIA]

2020-08-07 10:04

Zaroda żubrów w Mucznem co roku przyciąga wielu tutystów. Podczas wakacji 2020 mogą podziwiać cztery młode cielaki - dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Dla trojga żubrząt udało się wybrać imiona. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Nowe żubry w Mucznem

Dokładnie czworo - tyle nowych dzieciaków można podziwiać w tym roku w zagrodzie w Mucznem. Na świat przyszło dwóch chłopców i dwie dziewczynki:

- W tym roku urodziły się dwie „dziewczynki” i dwóch „chłopczyków” – mówi Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany. - Pierwsze cielę pojawiło się 20 maja, drugie 13, a trzecie 20 czerwca, a ten czwarty właśnie przed kilkoma dniami (pod koniec lipca - red.).

Żubry w Mucznem dostały imiona

Nadleśnictwo Stuposiany ogłosiło konkurs na imiona dla nowych osobników. Ze względów formalnych musiały zaczynać się od liter PU:

- W ogłoszonym konkursie na imiona dla nich otrzymaliśmy ponad 300 zgłoszeń, wybór stanowił więc nie lada wyzwanie. Ostatecznie udało się wybrać imiona dla trzech żubrów – dwóch „dziewczynek" i jednego „chłopczyka". Propozycje musiały być oryginalne i spełniać kryterium formalne, a więc zaczynać się od liter „Pu”. W sytuacji, kiedy imiona się powtarzały, kryterium była data nadesłania zgłoszenia - wyjaśnia Hrabal.

Jury konkursowe wyłoniło laureatów, którzy nadesłali najciekawsze propozycje:
1. Oliwia Janik z imieniem Puhenio,
2. Karina Kwas i Małgorzata Szymańska z imieniem Pumiłka,
3. Monika Bojarczuk - Białek z imieniem Pucarynka.

Żubry w Bieszczadach

Populacja żubrów w Bieszczadach liczy obecnie ponad 700 osobników. Ten majestatyczny zwierz, choć wciąż narażony na wyginięcie i nieustannie trapiony chorobami, w Bieszczadach radzi sobie bardzo dobrze. Jest objęty przez leśników ciągłym monitoringiem. Regularnie kontrolowana jest liczebność i zdrowotność stad.

W 1963 roku do Nadleśnictwa Stuposiany sprowadzono z Pszczyny i Niepołomic siedem żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Od tego czasu liczebność bieszczadzkiej populacji żubrów sukcesywnie wzrasta. Tego lata w dziko żyjących stadach urodziło się już ponad 100 młodych.

Zagroda w Mucznem atrakcją turystyczną

Dodajmy, że zagroda żubrów w Mucznem cieszy się dużym zainteresowaniem u turystów. Od momentu otwarcia w roku 2012 odwiedziło ją już ponad 900 tysięcy osób. Leśnicy oczekują, że w tym roku zawita tu milionowy odwiedzających.

Bezpieczeństwo nad jeziorem - mówi Eryk Gazda szef Beskidzkiego WOPR
Ptaki klepaki i inne tradycyjne zabawki Jana Dudziaka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE