Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. IMGW aktualizuje prognozę pogody na listopad

2022-11-08 9:11
Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. IMGW aktualizuje pogodę na listopad
Autor: Annie Spratt/Unsplash

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował prognozę na listopad 2022. W niej możemy przeczytać, że będzie to cieplejszy miesiąc niż bywało w ostatnich kilkudziesięciu latach. Czy mimo to możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu właśnie w listopadzie?

Za nami październik, który odnotowano jako najcieplejszy w XXI wieku. W wiele dni mogliśmy cieszyć się z temperatur powyżej 20 stopni Celsjusza. Co więcej, także początek listopada był bardzo ciepły. W Dzień Wszystkich Świętych termometry wskazywały najmniej kilkanaście stopni ciepła. Ta pogoda ma się jednak zmienić. Kolejne dni listopada przyniosą nieco niższe temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował prognozę na nadchodzący miesiąc. Czy możemy spodziewać się opadów śniegu jeszcze w listopadzie? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? 

Wszystkich Świętych 2022. Stare Powązki o zmroku. Zapomniany grób gwiazdy "Czterdziestolatka"

IMGW aktualizuje pogodę na listopad 2022

Listopad będzie cieplejszym miesiącem niż przewiduje to wieloletnia norma. 

- Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej – informuje IMGW.

IMGW zaktualizował prognozę pogody na listopad
Autor: IMGW-PIB/mapa

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

W 16-dniowej prognozie IMGW aż do 18 listopada nie widać opadów śniegu. To potwierdza, że pierwsza połowa listopada będzie ciepła. Ochłodzenie nadejdzie do Polski bliżej przełomu listopada i grudnia.

-  Pierwsze opady śniegu na nizinach w tych sezonie jesiennym są możliwe dopiero w drugiej połowie miesiąca. Nie będzie to jednak jeszcze trwała zima, a bardziej epizody – informują za to portal fanipogody.pl.

Warto jednak pamiętać, że temperatura w tym miesiącu zapowiada się powyżej normy. Co to oznacza? - Można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy, lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 – tłumaczy IMGW.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE