Widmo strajku w MPK Rzeszów zażegnane? Związkowcy komentują porozumienie

2022-10-12 11:19
Widmo strajku w MPK Rzeszów zażegnane? Związkowcy komentują porozumienie
Autor: MS.

Od wczoraj wiadomo, że spór pomiędzy pracownikami MPK w Rzeszowie, a miastem zakończyło się porozumieniem. Widma paraliżu komunikacyjnego nie ma. Zapytaliśmy związkowców, czy podpisane wczoraj ustalenia są dla nich satysfakcjonujące? A może jest coś, co nadal będzie kością niezgody pomiędzy załogą, a miastem?

- Cieszymy się, że tak to się zakończyło, bo ostatnią rzeczą jaką chcieliśmy zrobić to paraliżować życie pasażerów – usłyszeliśmy na początku rozmowy z Wojciechem Cwaliną, zastępcą przewodniczącej Wolnego Związku Zawodowego Pracowników MPK Rzeszów. Jak dodaje wypracowane przez obie strony porozumienie jest dobrym prognostykiem. Czy zapewnienia miasta są dla związkowców satysfakcjonujące?

- Osiągnęliśmy zadowalającą część naszych żądań i naświetliliśmy kilka problemów z jakimi boryka się MPK. Mam nadzieję, że to nie pójdzie w zapomnienie, ale będzie siedziało w głowie ludzi, którzy decydują, a wcześniej o tym nie wiedzieli – powiedział nam Wojciech Cwalina.

Dziecko na hulajnodze kontra kierowcy. Było o włos od tragedii

Podwyżki w MPK Rzeszów. Jakie nastroje wśród załogi?

Zapytaliśmy też o nastroje wśród załogi, która kilkanaście dni temu opowiedziała się za strajkiem. Przypominamy, że podwyżki dla pracowników z wynagrodzeniem w oparciu o stawkę godzinową wynoszą: dla osób, które do tej pory zarabiali najmniej (I grupa) – 2,28 zł, II grupa – 2,04 zł, III grupa – 1,92 zł. W przypadku pracowników administracyjnych podwyżka będzie sięgała średnio 8,9 proc.

- Są głosy, które mówią, że się udało i jest to już znacząca podwyżka, ale są tez głosy niezadowolenia. Niektórzy mówią, że trzeba było walczyć do końca. My, jako związki musieliśmy to wszystko wyważyć. Z informacji, które do nas spływały i rozmów, które podjęliśmy doszliśmy do wniosku, że lepiej dojść do porozumienia na tym etapie niż walczyć o wszystko, ale nie patrząc na koszty i efekty jakie będą potem – ocenił Wojciech Cwalina.

Widmo strajku MPK w Rzeszowie zażegnane?

Aby mogło dojść do porozumienia, to obie strony musiały pójść na pewne ustępstwa. Czy miastu nadal grozi paraliż, ale w późniejszym czasie?

- Podpisaliśmy porozumienie, które kończy spór zbiorowy więc strajk jest odwołany, a temat wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku jest zakończony. […] Dziś wracamy do codzienności i mam nadzieję, że będziemy z innym nastawieniem siadać do rozmów w przyszłym roku – podsumował Wojciech Cwalina.

Podwyżki dla pracowników MPK Rzeszów spowodują, że miejski budżet jeszcze w tym roku uszczupli się o 1,3 mln. Za to w przyszłym roku będzie to kosztowało miasto dodatkowe 5 milionów złotych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE