W Rzeszowie ruszył miejski program finansowania in vitro. Ratusz przeznaczył 600 tys. zł

2022-11-28 16:25
W Rzeszowie ruszył miejski program finansowania in vitro. Ratusz na ten cel przeznaczył 600 tys. zł
Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Program ma być szansą dla kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn, którzy walczą z niepłodnością. Według wstępnych szacunków ma z niego skorzystać minimum 40 par. Tym samym miasto chce rozpocząć walkę z ujemnym przyrostem naturalnym.

– To jest informacja na którą czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że dziś do tego grona dołącza Rzeszów - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kwalifikację pacjentów będą prowadziły wybrane w miejskim konkursie ośrodki medyczne. Każda para może liczyć na dofinansowanie do 5 tys. zł trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

W latach 2017-2020 odnotowano spadek przyrostu naturalnego w Rzeszowie. Z wartości 4,21 ‰ obserwowanej w 2017 roku do 1,25 ‰ w 2020 r. W 2021 roku wystąpił w Rzeszowie ujemny przyrost naturalny, który osiągnął wartość - 0,7 ‰.

Jak urządzić cztery ściany?

Zwycięski projekt RBO

Program finansowania in vitro zwyciężył również w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim.

- Bardzo się cieszę że to nie tylko idea Urzędu Miasta, ale przede wszystkim mieszkańców Rzeszowa. Zostało to jasno udowodnione w tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To jest piękny moment dla tych, którzy marzą o tym by mieć dziecko i marzą o pięknym macierzyństwie – podkreślał prezydent.

Program miejski zostanie połączony ze zwycięskim projektem RBO i na przyszły rok mieszkańcy Rzeszowa będą mieli do dyspozycji 650 tys. złotych. Z miejskiego programu, rzeszowianie będą mogli korzystać już od nowego roku. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE