Zielone przystanki w Białymstoku

i

Autor: UM Białystok

W Rzeszowie będą zielone przystanki. Znamy szczegóły

2020-02-10 9:40

Pierwsze powstały w Białymstoku. Inne miasta szybko zaczęły się wzorować. Teraz przyszedł czas na Rzeszów.

Zielone przystanki dają wiele korzyści

Czy czekanie na autobus może być przyjemne? W zielonym otoczeniu zdecydowanie tak. Pierwsze zielone przystanki w Polsce powstały w ubiegłym roku w Białymstoku. Wokół wiat posadzono ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach są sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany są otoczone pnączami.

Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemni oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.

W Rzeszowie w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

Podobne rozwiązania już wkrótce pojawią się także w stolicy Podkarpacia. Już we wrześniu 2019 Tadeusz Ferenc polecił Zarządowi Zieleni Miejskiej sprawdzić, jaki rodzaj zieleni można by wykorzystać u nas przy przystankach. Teraz wiadomo, że zielone przystanki na pewno powstaną przy ulicy Bardowskiego, konkretnie w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Jak dokładnie będzie to wyglądało jeszcze nie wiadomo. Wszystko pokaże projekt. Pewnym jest natomiast, że RCK ma powstać w 2022 roku.

RCK w 2022 roku

W ramach RCK za 70 milionów złotych powstaną między innymi podziemny parking, udogodnienia dla taksówkarzy i rowerzystów, a w części nadziemnej nowoczesny Plac Dworcowy. Środki w 85 procentach będą pochodziły z funduszy unijnych. Inwestycja jest skomplikowana, bo wymaga wspólnego działania różnych podmiotów. Założenia są takie, by centrum stanowiło swoisty węzeł, w którym spotkają się różne formy transportu. Będzie ładnie, nowocześnie, a z nowego Placu Dworcowego ma odjeżdżać sporo autobusów MPK. Niewykluczone, że przyczyni się to do częściowego rozładowania korków w centrum miasta. Sam budynek dworca przejdzie też dużą metamorfozę. We wrześniu ubiegłego roku podpisano stosowne umowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE