Dzieci nie wrócą do szkół we wrześniu? Ministerstwo szykuje ważne zmiany w nauce zdalnej!

i

Autor: Pixabay

Czy uczniowie wrócą do szkół we wrześniu? Sporo zamieszania i oświadczenie MEN

2020-06-24 11:41

Kiedy nauka wróci do szkolnych budynków? Czy we wrześniu? To pytanie, które pojawia się teraz na ustach dzieci i ich rodziców. W mediach pojawia się wiele informacji na ten temat. Ministerstwo Edukacji postanowiło je sprostować.

Czy dzieci wrócą do szkół we wrześniu?

- Gdyby intensywność epidemii pozostała na niezmienionym poziomie, we wrześniu dzieci również nie wrócą do szkoły. Dlatego w resorcie edukacji trwają prace nad nowym systemem pracy zdalnej - taką informację kilka dni temu podał Dziennik Gazeta Prawna. 

Dziennik wyjaśnia, że we wrześniu formuła nauki na odległość miałaby się zmienić na lekcje zdalne prowadzone w czasie takim, w jakim dziecko byłoby w szkolnej ławce. Nauczyciel miałby łączyć się internetowo z uczniami w czasie rzeczywistym i tłumaczyć wszystkie zagadnienia tak, jak robiłby to podczas stacjonarnych lekcji. Takie działanie miałoby odciążyć rodziców, którzy podczas wiosennej nauki na odległość narzekali, że wszystkie nowe zagadnienia muszą tłumaczyć dzieciom samodzielnie. 

Czy rzeczywiście tak będzie? MEN postanowiło wydać oświadczenie, w którym podkreśla, że trwają prace nad powrotem dzieci do szkolnych ławek. 

Powrót dzieci do szkół: Oświadczenie MEN

"Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie. Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach" - wyjaśnia MEN. 

Nie zmienia to faktu, że ministerstwo pracuje nad doskonaleniem nauki zdalnej, ale po to, by nauczyciele mogli korzystać z nowych narzędzi jako uzupełnienie dotychczasowych:

"Jednocześnie pracujemy nad udoskonaleniem narzędzi on-line do nauki zdalnej, tak aby nauczyciele i dyrektorzy mogli korzystać tych rozwiązań – tak jak dotychczas, jako uzupełnienie swoich metod pracy. Rozwijamy platformę edukacyjną epodreczniki.pl, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wprowadzamy nowe funkcjonalności, tak aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół".

MEN: Nie wprowadzajmy niepokoju

Ministerstwo apelujeprzy tym, by nie wprowadzać medialnego zamieszania i niepokoju wśród uczniów:

"Apelujemy zatem o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów. Podkreślam, że przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół od września".

Posłuchaj, dlaczego kiszonki to najlepsze probiotyki. Dowiedz się co szczególnie warto jeść. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Uszkodził radiowóz, bo jego tata jest bardzo bogaty i zapłaci za szkody
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE