Tyle wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Zaskakujące kwoty

i

Autor: Fot. Pexels.com

Twoje finanse

Tyle wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Zaskakujące kwoty

2023-05-13 10:30

Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura w Polsce? Okazuje się, że pomiędzy nimi jest ogromna przepaść. Po waloryzacji w 2023 roku jednym emerytom świadczenie wzrosło o 1 grosz, a innym o kilka tysięcy złotych! Zobacz, ile co miesiąc z ZUS-u dostają emeryci rekordziści. Te kwoty naprawdę zaskakują!

Spis treści

  1. Jak liczona jest emerytura?
  2. Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?
  3. Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Jak liczona jest emerytura?

Po zdecydowaniu się na przejście na emeryturę i złożeniu wniosku o wypłatę tego świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi podzielić kapitał, który zebraliśmy przez cały okres płacenia składek, przez „dalsze trwanie życia”. - Wynik tego działania jest emeryturą. Jeśli ktoś nie wypracował stażu ubezpieczeniowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), a przez krótki czas odprowadzał składki, faktycznie musi liczyć się z tym, że otrzyma bardzo niskie świadczenie - zaznaczył "Fakt". Z informacji ZUS, którą przekazano pod koniec 2022 roku wynika, że emeryturę poniżej minimalnej kwoty świadczenia pobiera w Polsce ponad 360 tys. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytury na Podkarpaciu są najniższe w całej Polsce. Mamy dane za 2022 rok

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do których dotarł „Fakt” wynika, że najniższa emerytura w Polsce wynosi zaledwie… 2 grosze. Beneficjentem świadczenia jest mieszkaniec Wrocławia, którzy zdecydował się przejść na emeryturę w wieku 65 lat, ale składki odprowadził zaledwie za jeden miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Przypomnijmy, że 1 marca emerytury w Polsce przeszły waloryzację. Przed tą datą najwyższa emerytura wypłacana w naszym kraju wynosiła prawie 38 tysięcy złotych. Po waloryzacji to już 43 412 złotych – tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Z takiej miesięcznej wpłaty na konto może cieszyć się 86-latek, mieszkaniec Sosnowca. Imponującą wysokością swojej emerytury może pochwalić się także mieszkaniec Warszawy. Po 61 latach na kierowniczym stanowiska mężczyzna pobiera co miesiąc od ZUS-u 36 390 zł brutto.

ZOBACZ: Komunijne prezenty rodem z PRL. Za tym szalały dzieciaki!

Zbyszek z głodu jadł gruz i kamienie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE