Trwają poszukiwania rodzin zastępczych. Apel łańcuckiego PCPR

2022-12-20 15:12
Rodzina przy kuchennym stole
Autor: Getty Images

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie pilnie poszukuje kandydatów, którzy stworzyliby w przyszłości rodzinę zastępczą dla dzieci. Jakie wymagania trzeba spełnić?

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze dla dzieci, które częściowo zostały pozbawione opieki ze strony biologicznych rodziców. Jak się okazuje w ostatnim czasie liczba osób, które chcą się podjąć wychowania cudzego dziecka gwałtownie spada zarówno w naszym regionie jak i w skali całego kraju. 

CZYTAJ TAKŻE: Gdzie żyje się najlepiej na Podkarpaciu? Oto 10 najlepszych gmin

Jakie obowiązki są nakładane na taka rodzinę zastępczą?

Jednym z głównych zadań takiej rodziny zastępczej jest stworzenie dziecku odpowiednich warunków, które pozwolą mu na prawidłowy rozwój psychiczny, społeczny i fizyczny. W skład tych zagadnień wchodzą takie kwestie jak: zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej, zagwarantowanie odpowiednich warunków bytowych, edukacja, rozwijanie pasji i zainteresowań. Istotne jest również to, by takie dziecko czuło wsparcie ze strony zastępczego rodzica.

W tej chwili na terenie powiatu łańcuckiego funkcjonują łącznie 62 rodziny zastępcze, w których wychowuje się ponad 90 dzieci. Warto przy tym dodać, że taka rodzina każdego miesiąca otrzymuje wsparcie finansowe. Kwoty są różne i zależą w głównej mierze od rodzaju rodziny.

746 zł miesięcznie otrzymują rodziny zastępcze, które są w jakiś sposób spokrewnione z dzieckiem. Nieco wyższą kwotę w wysokości 1189 złotych dostają rodziny zastępcze o statusie zawodowym, niezawodowym oraz rodzinnym domu dziecka. Dodatkowo każda taka rodzina może się ubiegać o pomoc psychologiczną, prawna i pedagogiczną.

Jakie trzeba spełnić wymogi, by móc ubiegać się o dziecko?

O status rodziny zastępczej mogą ubiegać się zarówno małżonkowie jak i osoby niepozostające w sformalizowanym związku. W przypadku ubiegania się o dziecko należy wykazać, że nigdy nie było się pozbawionym władzy rodzicielskiej. Trzeba też udowodnić, że ta władza rodzicielska nigdy nie była nam ograniczona. Dodatkowo kandydaci muszą również dopełnić spraw związanych z obowiązkiem alimentacyjnym. Osoby ubiegające się o dziecko są zobowiązani do udziału w specjalnym szkoleniu

Odcinek wschodniej obwodnicy Wrocławia z Łan do Długołęki otwarty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE