Trwa przebudowa Chatki Puchatka. Starą już można odwiedzać wirtualnie w wersji 3D

2020-05-08 12:17
Jest nowy termin ukończenia Chatki Puchatka. Wszystko przez ciężkie warunki
Autor: Wikipedia/Piotr Tysarczyk

Ruszyła przebudowa Chatki Puchatka - jednej z wielu atrakcji turystycznych w Bieszczadach, która na stałe wpisała się w bieszczadzki krajobraz. Pierwotną wersję Chatki wciąż będzie można podziwiać - dzięki nowym technologiom.

Chatka Puchatka w wersji 3D

Już nie będzie taka jak kiedyś, ale pierwszą wersję Chatki Puchatka, która dla wielu jest budynkiem wręcz kultowym, wciąż będzie można oglądać i to nie tylko na zdjęciach. Bieszczadzki Park Narodowy, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, udostępnił model 3D budynku. Dzięki temu można podziwiać dawną Chatkę z zewnątrz, ale i wirtualnie wejść do środka.

Przebudowa Chatki Puchatka: Zwolennicy i przeciwnicy

Nie wszystim internautom pomysł przebudowy Chatki przpadł do gustu. Jeszcze w marcu Bieszczadzki Park Narodowy postanowił wszystko dokładnie wytłumaczyć. Treść komunikatu prezentujemy poniżej:

1. Przebudowa obiektu (a nie zniszczenie czy wyburzenie) stała się koniecznością, gdyż obiekt jest wyeksploatowany, nie spełnia norm sanitarnych i nie nadaje się do dalszego użytkowania.

2. BdPN pozostawi po przebudowie (w latach 2020-2021) historyczną nazwę obiektu.

3. O potrzebie remontu wielokrotnie wypowiadał się sam Pan Lutek Pińczuk, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy na Połoninie Wetlińskiej przed schroniskiem.

4. Ostateczna decyzja sądu odnośnie praw do „Chatki” zapadła w lipcu 2015 roku. BdPN przejął z czasem obiekt od PTTK i spółki działającej w jej imieniu, a dodatkowo w roku 2019 strony zawarły ugodę odnośnie wzajemnych relacji związanych z jego wcześniejszym użytkowaniem.

5. Pan Lutek Pińczuk zabrał część mienia ruchomego będącego jego własnością, a za pozostałe wyposażenie będące własnością P. Lutka BdPN zapłacił uzgodnioną należność. Wszystkie pamiątki, które pozwoli P. Lutek pozostawić lub sfotografować pozostaną wewnątrz budynku w symbolicznej galerii.

6. Obiekt w żadnej mierze nie zasługuje także na miano zabytkowego (sentymentalnego – oczywiście tak). Był przecież wielokrotnie „domowymi” sposobami przebudowywany i dobudowywany, co dobrze widać na załączonym zdjęciu. A że zima potrafi upiększyć każde schronisko w górach, to turyści doskonale wiedzą. Z pewnością upiększy i „Nową Chatkę Puchatka”, w końcu będzie stać w tym samym miejscu.

7. Jedynym wartościowym materiałem, który jest wbudowany w obiekt jest naturalny kamień, który zostanie wykorzystany do konstrukcji przebudowanego obiektu, w części przyziemia.

8. Bieszczadzki Park Narodowy, aby poprawić sytuację na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej musiał m.in. zlecić wykonanie projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę, powołać niezależnego rzeczoznawcę do sprawdzenia projektu, zlecić wykonanie studium wykonalności projektu, przygotować wniosek do RPO na dofinansowanie projektu, wpisać inwestycję do planów ministerialnych, uzyskać dofinansowanie w drodze procedury konkursowej, przeprowadzić procedurę przetargową (trzykrotnie) - by ostatecznie przystąpić w II połowie roku 2019 do fazy realizacji projektu.

9. Przebudowa jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego (czyli środków wspólnoty - Unii Europejskiej), dofinansowaniu budżetu RP, przy znacznym wkładzie finansowym również samego parku. Inwestycja jest bardzo trudna, o czym wszyscy doskonale wiedzą, ze względu na bardzo krótki sezon budowany, brak dróg transportowych czy niedostatek wody na grzbietach połonin.

10. Obecnie wykonawca zlecił obrobienie zakupionego wcześniej drewna potrzebnego do konstrukcji obiektu. Planujemy, iż w roku 2020 na Połoninie Wetlińskiej stanie obiekt drewniany, kryty blachą w stanie surowym zamkniętym. W roku 2021 planujemy kolejny etap – jego wyposażanie, podłączanie mediów, instalacji, rozruch oczyszczalni, toalet itp. W roku 2021 zaplanowano także podłączenie obiektu do sieci elektroenergetycznej za pomocą podziemnego kabla (inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej).

11. Obiekt będzie służył jak dotychczas turystom indywidualnym, jako miejsce dziennego odpoczynku, również nocnego (w ograniczonym zakresie ze względu na pojemność, bez możliwości rezerwacji dla grup). Park będzie świadczył tu usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach, w ograniczonej formie również gastronomiczne.

12. Z obiektu w dalszym ciągu będzie korzystało całodobowo Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – zaplanowano odpowiednią stróżówkę, służby medyczne (kwestia zapewnienia alternatywnej łączności dla karetek pogotowia w trudnym terenie górskim), Straż Parku oraz pośrednio Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obsługujący jedną z trzech najwyżej ulokowanych w polskich Karpatach stacji pomiarowych.

13. W maju br. Wykonawca przystąpi do prac remontowych, teren zostanie ogrodzony, a schronisko wyłączone z użytkowania. Zmieni się również przebieg szlaku – po jego wyznaczeniu w terenie społeczność turystyczna zostanie o tym fakcie powiadomiona. Obecnie wyznaczenie alternatywnych odcinków szlaków nie jest możliwe ze względu na zalegającą pokrywę śnieżną.

14. Zmiana przebiegu szlaku pozwoli na korzystanie przez turystów z bacówki wybudowanej w końcu roku 2019, która będzie stanowić małą namiastkę usług turystycznych na czas przebudowy.

15. „Chatka Puchatka” oraz Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych to ostatnie dwa obiekty, które będziemy remontować w latach 2020-2021 w celu poprawy świadczenia usług parku związanych z edukacją turystyczną i przyrodniczą społeczeństwa.

16. Zdajemy sobie sprawę, że gusta są różne i oceniać inwestycje można też różne - to kwestia zawsze subiektywna. Przedstawiona przez nas wcześniej wizualizacja „chatki” to także tylko rysunek poglądowy. Prosimy o życzliwość i zrozumienie konieczności wykonania prac remontowych. Prosimy również o czas i cierpliwość, gdyż inwestycja do łatwych nie należy. W kolejnych latach postaramy się również wykonać szereg prac w otoczeniu schroniska.

17. Mamy nadzieję, iż realizowane w ostatnich latach w BdPN projekty związane z budową stacjonarnych toalet, parkingów, dwóch nowoczesnych stacji edukacyjnych, sali edukacyjnej, deszczochronów, wiat odpoczynkowych, wiat ogniskowych, obiektów obsługi ruchu turystycznego, kompleksowym remontem i oznakowaniem szlaków zostały przez Państwa zauważone.

Posłuchaj o osobowości chwiejnej emocjonalnie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #020
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE