To nie koniec podwyżek cen paliw. Jaki plan ma rząd na walkę z drożyzną?

2022-10-19 12:44
To nie koniec podwyżek cen paliw. Jaki plan ma rząd na walkę z drożyzną?
Autor: Pixabay.com

Ceny paliw znów podskoczyły, co również zauważył rząd. Prognozy analityków rynku paliwowego nie napawają kierowców optymizmem. Olej napędowy w Polsce kosztuje już ponad 8 zł za litr. Jak wyglądają ceny pozostałych paliw? Co zaproponuje rząd, aby obniżyć koszty kierowców? Do wysokich cen na stacjach odniósł się rzecznik rządu.

To nie koniec podwyżek cen paliw

Z najnowszego raportu e-petrol.pl dowiadujemy się, że olej napędowy jest rekordowo drogi, a ceny benzyny mogą na nowo przekroczyć 7 złotych za litr. Eksperci wskazali, że druga dekada października nie będzie optymistyczna dla kierowców. Dodatkowo, to nie będzie koniec podwyżek. Tymczasem wysokie ceny na stacjach paliw zostały zauważone przez rząd. – Będziemy się przyglądać kwestii przedłużenia tarczy antyinflacyjnej, na dziś żadnych innych działań nie planujemy – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

8 km w 48 minut. Tyle jechaliśmy przez Mokotów

Ceny paliw na polskich stacjach

Obecne ceny na stacjach paliw prezentują się następująco: za PB95 zapłacimy 6,89-7,11 zł/l, benzyna Pb98 kosztuje już 7,61-7,79 zł/l. Najdroższy w tym zestawieniu olej napędowy (ON) to 8,12-8,31 zł/l, a LPG za 3,09-3,19 zł/l.

Rząd zajmie się cenami paliw?

Rzecznik rządu odniósł się do cen paliw, które znowu biją rekordy. Müller przypomniał, że rząd realizuje politykę obniżenia podatków na paliwa: akcyzy i VAT, a także monitoruje sytuację na stacjach paliw. Możliwe będzie również przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Przekazał także, że w Unii Europejskiej Polacy za paliwo płacą „chyba” najmniej.

- W ramach UE Polska ma nadal chyba najniższe ceny paliw albo, w każdym razie, jedne z najniższych cen paliw. To wynik właśnie tego, że wprowadziliśmy politykę obniżenia podatków na paliwa i dzięki temu, że nasz największy koncern, czyli Orlen podejmuje bitwę cenową z innymi firmami paliwowymi na rynku, bo bez tego koncernu te ceny byłyby dziś zapewne wyższe - stwierdził.

Tarcza antyinflacyjna została przedłużona do końca tego roku. W ramach tarczy obowiązują m.in. obniżone stawki VAT i akcyzy na paliwa silnikowe; paliwa są też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE