Praca i kariera

Te zawody już niedługo mogą zniknąć z rynku. Wszystko przez sztuczną inteligencję

2023-04-14 10:41

Czy sztuczna inteligencja zabierze mi pracę? To pytanie stawiają sobie pracownicy, którzy w jej rozwoju widzą dla siebie zagrożenie. Niektóre zawody znikną całkowicie, a inne ulegną przekształceniu. Zmniejszy się też liczba miejsc pracy w sektorach o rutynowych i powtarzalnych czynnościach. Sprawdźcie poniżej.

Rozwój sztucznej inteligencji i postępująca automatyzacja przyniosą wiele zmian na rynku pracy. Przyspieszenie innowacji, wzrost wydajności, zmiana wymaganych umiejętności i kompetencji, a co najistotniejsze dla pracowników – zmiana struktury zatrudnienia. Idące za tym konsekwencje będą w niektórych zawodach dotkliwe. Pracownicy już teraz to dostrzegają. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 12 proc. osób przyznaje, że zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę. Które zawody najszybciej poddadzą się automatyzacji?

Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie najbardziej zagrożonych przez robotyzację i sztuczną inteligencję zawodów. Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródło: Te zawody już niedługo mogą zniknąć z rynku. Wszystko przez sztuczną inteligencję
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE