Te podkarpackie miejscowości zmienią nazwy w 2023 roku

i

Autor: pexels

Te miejscowości na Podkarpaciu zmieniły nazwy w 2023 roku!

2023-01-18 17:28

Nowy rok, nowe nazwy. Na Podkarpaciu zmianie ulegnie nazewnictwo w sumie trzech miejscowości. Dwóch miejscowości w gminie Cisna i jednej w gminie Ulanów. Których dokładnie?

trzy podkarpackie miejscowości czeka przemianowanie z nadejściem nowego roku. Jest ono następstwem rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości. W sumie jego założenia odnoszą się do 228 polskich rejonów.

Mieszkańców niektórych miejscowości na terenie całej Polski w nowym roku będzie czekała zmiana adresu zamieszkania. Co ciekawe, nie będzie wiązała się ona z przeprowadzką. Zgodnie z założeniami rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości, aż 228 zmieni swoje nazwy od 1 stycznia. W województwie podkarpackim będzie to dotyczyło trzech miejscowości. O które dokładnie chodzi? Jak będą brzmiały nowe nazwy?

Zmiany nazw miejscowości na Podkarpaciu

Opublikowany w RCL projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie zakłada, że zmianom ulegną nazwy dwóch miejscowości w gminie Cisna i jedna w gminie Ulanów.

Od 1 stycznia położony w sąsiedztwie Cisnej, nad rzeką Solinką, przy DW897 Majdan część wsi Liszna będzie nosił nazwę Majdan wieś. Roztoki Górne przysiółek wsi Solinka także czeka przemianowanie. Z nowym rokiem będą to Roztoki Górne wieś.

Ostatnia zmiana będzie dotyczyła mieszczącej się w powiecie niżańskim, w gminie Ulanów Rudej Tarnowskiej przysiółka wsi Dąbrówka. Od stycznia obowiązującym nazewnictwem będzie Ruda Tanewska przysiółek wsi Dąbrówka.

Kto ma prawo zmieniać nazwy miejscowości?

W kontekście zmian nazw miejscowości, warto zwrócić uwagę na to, kto ma do tego prawo. Wbrew pozorom decyzja nie należy tu do rady gminy. Może ona jedynie wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego organu. O urzędowych nazwach miejscowości decyduje minister właściwy do spraw administracji publicznej (art. 7 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych; dalej: u.u.n.m.). Rada gminy przedstawia mu odpowiedni wniosek za pośrednictwem wojewody. To właśnie w kompetencjach ministra właściwego do spraw administracji publicznej leży ustalanie, zmienianie lub znoszenie nazw miejscowości.

Podkarpackie szkoły przygotowują się na przyjęcie uczniów