Te miejscowości na Podkarpaciu zmieniły nazwy w 2023 roku!

2023-01-18 17:28
Te podkarpackie miejscowości zmienią nazwy w 2023 roku
Autor: pexels

Nowy rok, nowe nazwy. Na Podkarpaciu zmianie ulegnie nazewnictwo w sumie trzech miejscowości. Dwóch miejscowości w gminie Cisna i jednej w gminie Ulanów. Których dokładnie?

trzy podkarpackie miejscowości czeka przemianowanie z nadejściem nowego roku. Jest ono następstwem rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości. W sumie jego założenia odnoszą się do 228 polskich rejonów.

Mieszkańców niektórych miejscowości na terenie całej Polski w nowym roku będzie czekała zmiana adresu zamieszkania. Co ciekawe, nie będzie wiązała się ona z przeprowadzką. Zgodnie z założeniami rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości, aż 228 zmieni swoje nazwy od 1 stycznia. W województwie podkarpackim będzie to dotyczyło trzech miejscowości. O które dokładnie chodzi? Jak będą brzmiały nowe nazwy?

Zmiany nazw miejscowości na Podkarpaciu

Opublikowany w RCL projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie zakłada, że zmianom ulegną nazwy dwóch miejscowości w gminie Cisna i jedna w gminie Ulanów.

Od 1 stycznia położony w sąsiedztwie Cisnej, nad rzeką Solinką, przy DW897 Majdan część wsi Liszna będzie nosił nazwę Majdan wieś. Roztoki Górne przysiółek wsi Solinka także czeka przemianowanie. Z nowym rokiem będą to Roztoki Górne wieś.

Ostatnia zmiana będzie dotyczyła mieszczącej się w powiecie niżańskim, w gminie Ulanów Rudej Tarnowskiej przysiółka wsi Dąbrówka. Od stycznia obowiązującym nazewnictwem będzie Ruda Tanewska przysiółek wsi Dąbrówka.

Kto ma prawo zmieniać nazwy miejscowości?

W kontekście zmian nazw miejscowości, warto zwrócić uwagę na to, kto ma do tego prawo. Wbrew pozorom decyzja nie należy tu do rady gminy. Może ona jedynie wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego organu. O urzędowych nazwach miejscowości decyduje minister właściwy do spraw administracji publicznej (art. 7 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych; dalej: u.u.n.m.). Rada gminy przedstawia mu odpowiedni wniosek za pośrednictwem wojewody. To właśnie w kompetencjach ministra właściwego do spraw administracji publicznej leży ustalanie, zmienianie lub znoszenie nazw miejscowości.

Podkarpackie szkoły przygotowują się na przyjęcie uczniów
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE