Szukasz choinki na święta? Możesz ją dostać w nadleśnictwach Podkarpacia

2020-12-17 12:21
aaaa
Autor: Pixabay

Czeka na was 6 tysięcy drzewek. W podkarpackich nadleśnictwach rozpoczęła się sprzedaż choinek na święta - te pochodzą z miejsc, z których i tak musiałby w najbliższych latach zostać wycięte, nie ma więc mowy o niszczeniu lasów.

Od poniedziałku 14 grudnia trwa sprzedaż choinek w nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie. W tym roku będzie to ponad 6 drzewek, głównie świerków (4 tys.) i jodełek (2 tys.), ale do obrotu wprowadzono również kilkaset sosenek, które też zazwyczaj znajdują nabywców.

Wszystkie drzewka pozyskano na plantacjach choinkowych 

Plantacje są zakładane na gruntach użytkowanych przejściowo, np. na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, wysokość drzewek nie może przekroczyć 4-5 metrów, zatem bez względu na to, czy zostaną sprzedane, i tak w najbliższych latach trzeba je wyciąć.

- Bardzo nas cieszy ta moda na choinki naturalne, bo to oznacza, że czujemy potrzebę powrotu do natury a poprzez świąteczne drzewko podkreślamy nasz odwieczny związek z lasem – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Sprzedaż choinek prowadzona jest bezpośrednio w nadleśnictwach.

W razie dużego zapotrzebowania, to mogą one zaoferować nawet 8 tys. drzewek

W południowo -wschodniej Polsce pierwsze plantacje choinek pojawiły się zaraz po wojnie. Zakładano też wtedy plantacje topolowe, a pośród nich pojawiły się hodowle choinek, głównie świerków, by ochronić nękane wówczas kradzieżami młodniki jodłowe.

Lasy Państwowe nie zakładają osiągania zysków ze sprzedaży drzewek świątecznych, cena drzewek pokrywa tylko koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu. Za choinkę świerkową do 1,5 metra trzeba zapłacić średnio 30 zł, do 2,5 m – około 50 zł, zaś za specjalne drzewko, np. do kościołów czy urzędów, czyli powyżej 5 metrów wysokości od 100 zł wzwyż. Wiele drzewek trafi też nieodpłatnie do domów dziecka, szkół i przedszkoli.

W lasach trwają kontrole

W okresie przedświątecznym Straż Leśna prowadzi coroczne działania prewencyjne, mające na celu przeciwdziałanie kradzieży stroiszu i drewna oraz zwalczaniu przypadków kłusownictwa.

O choinkach prosto z lasu dla mieszkańców Przemyśla mówi Nadleśniczy, Przemysław Włodek:
Inauguracja nowego połączenia Rzeszów-Eindhoven
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE