Spadek przestępczości i mniej wypadków. Podkarpacka policja podsumowała 2022 rok

i

Autor: pixabay

Spadek przestępczości i mniej wypadków. Podkarpacka policja podsumowała 2022 rok

2023-02-02 13:45

Podsumowanie zeszłorocznych działań policji na Podkarpaciu nie pozostawia wątpliwości. Nasze województwo nadal pozostaje jednym z najbezpieczniejszych rejonów Polski. Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni?

Mniej wypadków, mniej przestępstw – tak najkrócej podsumować można dane, które zostały przedstawione w trakcie odprawy służbowej podkarpackiej policji. Funkcjonariusze przygotowali zestawienie dotyczące działań, które podjęte zostały w 2022 roku.

Policyjne podsumowanie 2022 roku 

Podsumowanie zeszłorocznej pracy podkarpackiej policji odbyło się we wtorek 1 lutego. W trakcie spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak przedstawił dane dotyczące bezpieczeństwa w województwa. W podsumowaniu uwzględnione zostały policyjne działania, w tym także te związane z sytuacją na Ukrainie. Nie zabrakło także omówienia planów na nadchodzące miesiące. W odprawie służbowej udział wzięli także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr. Wymiar sprawiedliwości reprezentował Zastępca Prokuratora Regionalnego w Rzeszowie Adam Fida.

Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

Jak podkreślono w trakcie odprawy, bezpieczeństwo na podkarpackich drogach jest priorytetem działań policji. Jak jego sytuacja prezentowała się w ostatnich 12 miesiącach? Jak się okazuje, pomimo wzmożonego ruchu na drogach województwa, w 2022 roku odnotowano spadek liczby zdarzeń drogowych. Doszło w sumie do 1059 wypadków, czyli o 161 mniej niż w 2021 roku. Zginęło w nich 88 osób – o 7 mniej w porównaniu z poprzednim rokiem. Odnotowano także spadek liczby rannych. Było ich mniej o 181, czyli 1 262. Warto zwrócić uwagę, że poziom bezpieczeństwa na drogach podniósł się w porównaniu z 2021 roku, nawet pomimo znacznie zwiększonego ruchu, wywołanego napływem uchodźców oraz falą pomocy płynącą w kierunku granicy.

W 2022 roku podkarpaccy funkcjonariusze przeprowadzili blisko 780 tys. kontroli stanu trzeźwości kierowców. Ujawniły one 2419 nietrzeźwych prowadzących, o 1760 mniej niż rok wcześniej.

W ostatnich 12 miesiącach ogólna liczba wykroczeń popełnianych przez kierowców zmniejszyła się z 226 143 do 183 579. Prowadzący zdjęli też nogę z gazu. Liczba przypadków przekroczeń dopuszczalnej prędkości spadła z ponad 120 tysięcy do 99 tysięcy. Kierowcy rzadziej też przekraczali dopuszczalna prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 2021 roku odnotowano 3861 takich przypadków. W zeszłym roku było ich 2100.

Spadek przestępczości

Poprawę bezpieczeństwa widać także w statystykach dotyczących przestępczości. Jest to kontynuacja wieloletniego trendu – województwo podkarpackie pozostaje jednym z najbezpieczniejszych regionów Polski. Jak podkreślono na odprawie, wskaźnik zagrożenia przestępczością dla Podkarpacia jest najniższy w kraju. Trendu nie zmienił także ogromny napływ osób uciekających przed wojną.

Liczba przestępstw popełnionych w ubiegłym roku zamknęła się w 26 885. Jest to o 2721 mniej niż przed rokiem. Zmniejszyła się też liczba przestępstw kryminalnych. Odnotowano ich 14420 o 592 mniej niż w 2021 roku. Poziom wykrywalności wyniósł ponad 66%.

Policja odnotowała też spadek liczby przestępstw drogowych – z 3350 w 2021 do 3072 w 2022 roku.

W trakcie odprawy poruszony został zwalczania przestępczości narkotykowej. Podkarpaccy funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 260 kg narkotyków – o ponad 90 kg więcej przed rokiem.

Policjanci znaleźli potrąconego psa Lesia. Żaden samorząd nie chciał pomóc
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE