Pożary traw na Podkarpaciu. To dopiero marzec!

i

Autor: pixabay.com

Na sygnale

Setki pożarów traw na Podkarpaciu. "Ludzka bezmyślność, lenistwo, wręcz głupota"

2023-03-21 15:38

Wraz z poprawą pogody rozpoczął się sezon na podpalanie traw na polach, łąkach i nieużytkach. Tylko w tym miesiącu podkarpaccy strażacy wyjeżdżali aż do 315 pożarów spowodowanych przez człowieka. Ogień zdewastował 73 hektary gleby. Nikt nie zginął, jedna osoba została ranna.

Niebezpieczny zwyczaj wypalania traw

Wypalanie traw jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy. Jest to palący problem, występujący każdego roku. Osoba, która podpala trawę zapomina lub jest nieświadoma faktu, że wystarczy słaby wiatr, aby ogień wymknął się spod kontroli, a co za tym idzie szybko się rozprzestrzenił i przeistoczył w tragiczny w skutkach pożar. W piątek 18 marca w Łąkach Dukielskich w powiecie krośnieńskim, prawdopodobnie podczas gaszenia tego typu pożaru, poparzony został około 50-letni mężczyzna, który trafił do szpitala.

Niefrasobliwość, ludzka bezmyślność, lenistwo, wręcz głupota, powodują, że giną zwierzęta, płoną pobliskie lasy, domy i zabudowania gospodarcze. Każdego roku w takich pożarach życie tracą ludzie. Za ponad 94 procent przyczyn powstania tych pożarów odpowiedzialny jest człowiek. Nadal bowiem od pokoleń panuje przeświadczenie, że wypalanie traw spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego. Wypalanie traw powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona i nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Przerywany jest proces formowania się próchnicy, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jaki i dla zwierząt – przekonuje Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Strażacy apelują - to zagrożenie dla życia!

Strażacy apelują, że pożary nieużytków z uwagi na ich charakter i zazwyczaj ogromne rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnej. Strażacy zaangażowani w akcje gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innych miejscach.

Wypalanie traw na terenie Polski jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara nawet do 10 lat wiezienia. Za wypalanie traw grożą prócz kar nakładanych na przykład przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe, nakładane przez ARiMR, w postaci zmniejszenia, a nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat.

Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej liczby organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Apelujemy o niewypalanie i niepodpalanie traw. Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie – dodaje Marcin Betleja.

Tragiczny pożar w Choroszczy. Nie żyje ojciec i 3 dzieci