Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!

2022-09-30 10:00
Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!
Autor: unsplash.com Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!

Wielu studentów przybyłych do Włoch w ramach unijnego programu Erasmus nie ma dotąd stałego dachu nad głową i od tygodni poszukuje pokoju do wynajęcia. W takiej sytuacji są także niektórzy studenci z Polski. Zdarza się, że młodzież pada ofiarą oszustw i traci wpłacone zaliczki. Grupa Hiszpanów spała na dworcu w mieście Ferrara.

Temat bezdomnych studentów z Erasmusa to najbardziej popularna kwestia we włoskich mediów. Zdarza się bowiem tak coraz częściej, że młodzież pada ofiarą oszustw i traci wpłacone zaliczki.

Problemem są zarówno coraz wyższe ceny, jak i brak ofert. W Rzymie minimalny koszt wynajmu jednoosobowego pokoju to 400- 450 euro za miesiąc, ale takie oferty publikowane w internecie znikają w ciągu kilku minut. Najczęściej jest to kwota 500 euro plus w udział w rachunkach.

Sytuacja w Wiecznym Mieście jest bardzo trudna. Na uniwersytet La Sapienza, największy w Europie, przybyli studenci z wielu krajów UE, w tym z Polski, i pod koniec września rozpoczęli zajęcia. Nie brakuje wśród nich tych, którzy mimo trwających niekiedy tygodnie poszukiwań dotąd nie znaleźli pokoju.

Młodzież nocuje w hostelach lub w hotelach i stamtąd kontynuuje poszukiwania stałego miejsca. Inni tymczasowo nocują u kolegów czy zaprzyjaźnionych rodzin.

Studenci, cytowani na portalach informacyjnych mówią o chaosie i coraz większych problemach, z jakimi się zmagają nie mając zapewnionego stałego noclegu w chwili, gdy już rozpoczęły się zajęcia. Co więcej, dodają, spotykają się nawet ze zjawiskiem budzącym ich zdumienie i nazywają je otwarcie dyskryminacją.

Bywa bowiem, że właściciele publikując ogłoszenia o mieszkaniu lub pokoju do wynajęcia zastrzegają- „nie dla studentów Erasmusa” i nie kryją swej niechęci do nich.

Dziennik "Il Messaggero", agencja Ansa i prasa w Hiszpanii poinformowały o grupie studentów z tego kraju, którzy nie będąc w stanie znaleźć miejsc w Ferrarze w Emilii- Romanii nocowali na tamtejszym dworcu. Innym cudzoziemcom, którym groziło spanie na ulicach, pomogli studenci, mający już zakwaterowanie.

Arnold Schwarzenegger zwiedził Auschwitz
Źródło: Setki bezdomnych studentów Erasmusa! Śpią na dworcach, spotykają się z dyskryminacją!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE