Rzeszowska skarbówka informuje Cię o kontroli? To może być oszustwo

2020-01-21 10:23
Rzeszowska skarbówka informuje Cię o kontroli? To może być oszustwo
Autor: Pixabay

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie ostrzega przed fałszywymi mailami. Klikanie w załącznik lub odpisanie nadawcy może spowodować duże szkody.

Oszuści wyłudzający nasze dane osobowe i te do kont bankowych uciekają się do różnych sposobów, by ich ofiar było jak najwięcej. W miniony weekend mieszkaniec powiatu niżańskiego stracił 9,5 tysiąca złotych, bo zareagował na wiadomość sms od rzekomego kuriera.


Przed oszustami ostrzega też rzeszowska skarbówka. Okazuje się, że możemy dostać podrobionego maila, który skłania do klikania w podejrzany załącznik. Jego treść może być następująca (pisownia oryginalna):
Temat: INFORMACJA KONTROLI SKARBOWEJ
Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania

Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.).
———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy

Przykre konsekwencje


Kliknięcie w załącznik lub odpowiedzenie nadawcy prowadzi do zainfekowania naszego komputera. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić.


Jak się ustrzec przed oszustwem?


Warto zwracać uwagę na adres nadawcy maila. Korespondencja wysyłana przez urząd skarbowy ZAWSZE ma w adresie domenę gov.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE