Rzeszów: Wyrzucasz choinkę do śmietnika? To ZABRONIONE. Wiemy dlaczego

2020-01-23 7:11 Sylwia Indycka-Rosół
Rzeszów: Wyrzucasz choinkę do śmietnika? To ZABRONIONE. Wiemy dlaczego
Autor: Pixabay

Święta, święta i po świętach. Wielu z nas zastanawia się, co z robić z choinką. Okazuje się, że wyniesienie jej na śmietnik jest bardzo kiepskim pomysłem. Jak zatem się jej pozbyć?

Jodły, sosny, świerki - zielone drzewka w okresie bożonarodzeniowym cieszą nasze oko i wprowadzają odpowiedni klimat. Teraz jednak zaczynają zawadzać. Te sztuczne zniesiemy do piwnicy lub na stryk, gdzie poczekają do kolejnego grudnia. Co jednak zrobić z żywą choiną?

Choinkę w donicy możesz uratować

Jeśli choinka stoi w koszu lub donicy, a jej korzenie nie są mocno uszkodzone, można spróbować wysadzić ją w ogrodzie. Przy odrobinie szczęścia i odpowiednim podlewaniu może się przyjąć i zdrowo rosnąć. Ogrodnicy twierdzą, że takie drzewko, które stało kilkanaście dni w temperaturze pokojowej przed wyniesieniem do ogrodu warto przyzwyczaić do zmiany temperatury, by nie doznało szoku. Można na przykład wynieść je na 2-3 dni do chłodniejszej piwnicy czy garażu.

Choinki cięte do wyrzucenia, ale nie na osiedlowy śmietnik

Choinki, których uratować po prostu nie sposób trzeba odpowiednio zutylizować. Jak mówi nam Maciej Chłodnicki, rzecznik Tadeusza Ferenca, nie wolno zostawiać ich pod śmietnikami czy pergolami. Pracownicy MPGK i tak ich nie odbiorą i nie robią tego złośliwie. Okazuje się, że drzewka nie można wrzucić do śmieciarki, a innego środka transportu nie ma.

Najlepiej zatem zawieść drzewko do punktów MPGK. W Rzeszowie znajdziemy dwa - przy alei Sikorskiego i ulicy Ciepłowniczej. Odpady tam trzy razy w tygodniu zdamy bezpłatnie.

Szczegóły znajdziecie na stronie MPGK Rzeszów.