Rzeszów. Ruszyła akcja „Stop Oszustom”. Wspólne działania ratusza i policji

i

Autor: B_A - Pixabay

Rzeszów. Ruszyła akcja „Stop Oszustom”. Wspólne działania ratusza i policji

2021-11-09 13:55

Niestety, coraz częściej słyszymy o kolejnych przypadkach kradzieży metodą na wnuczka lub policjanta, a ofiarą tych przestępstw przeważnie są osoby starsze. Pomimo wielu ostrzeżeń przestępcy stosując nowe sposoby, zdobywają zaufanie swoich ofiar i kradną dorobek ich życia. Dlatego Urząd miasta w Rzeszowie, razem z Miejską Komendą Policji ruszyli z akcją „Stop Oszustom”.

Oprócz dosyć znanych, ale niestety ciągle skutecznych metod „na wnuczka”, coraz bardziej popularna – i z punktu widzenia przestępcy – bezpieczniejsza jest próba kradzieży przez konta bankowe. Z roku na rok liczba internetowych przestępstw rośnie, a wtedy strady okradzionych osób są ogromne. Nieraz te osoby tracą oszczędności życia wchodząc w link, wysyłając – podszywającemu się pod bliską osobę – kod blik, który jest bramą do wyczyszczenia konta bankowego przez złodzieja.

CZYTAJ TAKŻE: Szalony egzamin na prawo jazdy! Kierowca jechał za MYŚLIWCEM!

Wspólne działania ratusza i policji

Akcja „Stop Oszustom” ma za zadanie raz jeszcze spróbować dotrzeć do osób starszych, których empatia jest niejednokrotnie wyższa niż u innych. Seniorzy coraz częściej odnajdują się w wirtualnej rzeczywistości, a ich nieobycie w Internecie to doskonała szansa dla złodziejów.

- Chcemy tę metodę „na wnuczka” odwrócić. Przez szkoły, przez dzieci zależy nam, aby ta informacja i wiedza trafiła do dziadka i do babci, aby wiedzieli jak działają oszuści. Dzisiaj większość z nas ma dostęp do rachunku bankowego online, większość generuje kod blik, a ten blik jeśli trafi w niepowołane ręce otwiera mu dostęp do konta bankowego – tłumaczy Komendant Miejskiej Policji w Rzeszowie, Bogusław Kania.

Akcja szczególnie ważna przed świętami

Akcja jest szczególnie ważna w okresie przedświątecznym, kiedy to wielu z nas, w tym osoby starsze, ruszą na przedświąteczne zakupy. Taka sytuacja to w dobie bezgotówkowych płatności „żniwa” dla cyberprzestępców.

- Będziemy pościć nauczycieli w szkołach, aby w kilkuminutowych pogadankach, przekazywali dzieciom najistotniejsze kwestie dotyczące metod stosowanych obecnie przez oszustów – mówił Marek Bury, z Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Akcja będzie wspomagana również przez miejskie kanały informacyjne, wszelkie informacje, o tym jak walczyć i jak uważać na siebie w sieci, każdy będzie mógł zobaczyć np. w MPK-ach i w przychodniach. Akcja potrwa do końca roku.

Dwa psy straciły łapkę w wypadku. Protetycy z Rzeszowa podarowali im protezy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE