Napracowały się i są efekty! Pszczoły z miejskiej pasieki w Rzeszowie wyprodukowały już 30 litrów miodu!

i

Autor: Materiały prasowe/ UM Rzeszów

Rzeszów: Pszczoły z miejskiej pasieki wyprodukowały już 30 litrów miodu!

2021-06-21 11:08

Pszczoły z miejskiej pasieki w Rzeszowie wyprodukowały już 30 litrów miodu! Pasieka powstała w lipcu ubiegłego roku na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Zwięczycy. Zamontowanych zostało tam łącznie dziesięć uli wielkopolskich - siedem z nich jest już zamieszkanych przez pracowite pszczoły. Jedenaście miesięcy później zebranych zostało pierwszych 30 litrów złocistego, gęstego i słodkiego płynu.

Miasto ma już miód. Chodzi oczywiście o pierwsze efekty założonej w ubiegłym roku na terenie rzeszowskiego MPWiK-u miejskiej pasieki. Ta zainstalowana została na obszarze Zakładu Uzdatniania Wody na Zwięczycy. W lipcu poprzedniego roku zamontowanych zostało tam łącznie dziesięć uli wielkopolskich - siedem z nich jest już zamieszkanych przez pracowite pszczoły. Ule ustawiono na specjalnie przygotowanym terenie. Stoją za drewnianym ogrodzeniem na rozległej łące, na której zasiano miododajną gorczycę. Na terenie zakładu posadzono mnóstwo miododajnych krzewów i drzew. Urządzono kwietne łąki. - Teren ZUW to około 25 ha, pod którymi znajduje się mnóstwo instalacji, nie wolno więc tam nic budować i dzięki temu terenów zielonych jest pod dostatkiem - mówi Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszowskie łąki już kwitną! Sprawdźcie, jak pięknie wyglądają [ZDJĘCIA]

Miód zebrano początkiem czerwca

Pierwsze zbiory pozyskane zostały początkiem czerwca. Zajął się tym pracujący przy miejskich pszczołach, Dariusz Łoza.

- Pozyskuję miód z pięciu uli. Dwa pozostałe na razie pozostawiam bo tamte rodziny są trochę słabsze. Zebrały miód, ale tylko tyle ile jest go w gnieździe. Można by pozyskać tam około 5 litrów miodu, ale wtedy trzeba by było pszczoły dokarmiać kiedy przyjdą deszczowe dni i robotnice nie będą mogły latać na pożytki. Pięć rodzin z pasieki na terenie ZUW doskonale przetrwało zimę i chłodną wiosnę. Powinno być około 30 litrów miodu - tłumaczy pszczelarz.

Miejska pasieka to nie jedyna proekologiczna działalność rzeszowskiego MPWiK-u. Miejska spółka zadbała także o jerzyki montując dla nich budynki na różnych budynkach w mieście. Te pożyteczne ptaki w ciągu doby potrafią zjeść nawet do 20 tysięcy komarów.

Drogowskazy: o życiu z psem przewodnikiem. TO MATERIAŁ Z CYKLU DOBRZE POSŁUCHAĆ
Czesław Lang zaprasza na III etap Tour de Pologne
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE