RZESZÓW: Pętle indukcyjne i automatyczne wykrywanie ruchu. Miasto rozbuduje Inteligentny System Transportowy

2022-05-25 13:36
RZESZÓW: Pętle indukcyjne i automatyczne wykrywanie ruchu. Miasto rozbuduje Inteligentny System Transportowy
Autor: Materiały prasowe/ G. Bukała UM Rzeszów

Specjalne czujniki będą wykrywać zbliżających się do przejścia lub przejazdu pieszych i rowerzystów, rozpoczynając przy tym z wyprzedzeniem zmianę świateł, bez konieczności wciskania przycisku. Dzięki pętlom indukcyjnym zaś- miasto dostanie bardziej szczegółowe informacje na temat ruchu na rzeszowskich ulicach.

Inteligentny System Transportowy będzie jeszcze „mądrzejszy”. Rzeszowscy urzędnicy rozstrzygnęli właśnie przetarg na wybór firmy, która zajmie się doposażeniem sterującego ruchem w mieście systemu w nowe czujniki w formie pętli indukcyjnych oraz z automatyczną detekcją ruchu. Te zamontowane mają zostać na tych skrzyżowaniach w mieście, na których znajduje się sygnalizacja świetlna.

Na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wprowadzona zostanie automatyczna detekcja ruchu. Dzięki nowym czujnikom, w liczbie około 1000 sztuk, piesi i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu będą wykrywani automatycznie przez system, który rozpocznie procedurę zmiany świateł. Nie będzie więc potrzeby używania przycisków znajdujących się na sygnalizatorze- wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

„Stare” przyciski na sygnalizatorach nie będą jednak demontowane- mają być alternatywą dla mieszkańców, w przypadku ewentualnej awarii. Nowe czujniki zaś, poza funkcją wykrywania ruchu, mają też być wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego.

Poza automatyczną detekcją ruchu, na rzeszowskich skrzyżowaniach, a także rondach, urzędnicy chcą zainstalować również pętle indukcyjne.

Nowych pętli zamontowanych ma zostać ok. 1200. Zostaną one zintegrowane z już istniejącą infrastrukturą. Dzięki nim będzie można prowadzić jeszcze bardziej szczegółowe analizy dotyczące rozkładu ruchu na rzeszowskich ulicach, na przykład z podziałem na kategorie pojazdów – osobowe, dostawcze, ciężarowe. Te analizy pomogą w sprawniejszym zarządzaniu ruchem- dodaje Gernand.

Całe przedsięwzięcie kosztować ma około 21 mln zł, część tej kwoty pokryć mają pieniądze z Unii. Jeśli wszystko pójdzie z godnie z planem urzędników- wszystko ma być gotowe do grudnia przyszłego roku.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Nie mają nawet miliona mieszkańców. Ile wiesz o tych państwach?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co jest stolicą Czarnogóry?
Posłuchaj o wadach i zaletach osteopatii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Szczury obsiadły weterynarza
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE