Rzeszów będzie walczył z komarami nietypowym sposobem

2020-01-21 13:30
Jerzyki
Autor: Pixabay

Na budynkach MPWiK już wiosną będą montowane budki dla jerzyków. Te małe ptaki potrafią zjeść 20 tysięcy komarów w ciągu doby. Będą też ule dla pszczół, a jesienią ustawiono domki dla jeży.

Rzeszowski MPWiK stawia na ekologię. W ostatnich latach duże pieniądze włożono w odnawialne źródła energii. Stworzono dwie duże farmy fotowoltaniczne. Na tym nie koniec dobrych działań. Znamy szczegóły

Jerzyki będą zjadały rzeszowskie komary


Już wiosną na wszystkich budynkach MPWiK pojawią się budki dla małych, wręcz uroczych, bardzo pożytecznych ptaków. Jerzyki, bo o nich mowa, potrafią zjeść nawet 20 tysięcy komarów w ciągu dobry. Nie jest tajemnicą, że stolica Podkarpacia co roku walczy z plagami tych owadów, a ptaki będą bardzo pomocne. Niewykluczone, że domki dla jerzyków będą zakładane także na spółdzielczych blokach:
- Będziemy apelowali do spółdzielni mieszkaniowych aby na swoich budynkach montowały takie domki. Nie jest to droga inwestycja. Teraz czas na ekologię - mówi nam Tomasz Kamiński, radny miasta i pracownik MPWiK.

Budka dla jerzyka
Autor: MPWiK

Będą budki dla jerzyków, już stoją te dla jeży


MPWiK dba też o jeże. Budki dla tych tupiących ssaków na terenie ujęcia wody. Są przysypane liśćmi, by zwierzątkom zimą było ciepło.

Będą też miejskie pszczoły


Rzeszów wiosną będzie miał też miejskie pszczoły. Dokładnie 10 uli dadanta stanie w Zwięczycy:
- Teraz przeszliśmy do kolejnego etapu, a więc chcemy wprowadzić w mieście zrównoważony rozwój. W całej Europie, bo i w Paryżu, Londynie funkcjonują ule w miastach. Chcemy pomóc, bo bez pszczół nie ma życia - mówi Kamiński.


Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy:
- Ta lokalizacja wybrana została przed wszystkim ze względu na bioróżnorodność roślin znajdujących się w obrębie spółki. Chcemy też dla pszczół stworzyć łąkę, dzięki czemu jeszcze bardziej zróżnicujemy rośliny, które rosną w naszej okolicy - podkreśla Jerzy Wiśniewski z MPWiK.


Miód będzie rozdawany wśród pracowników przedsiębiorstwa i gościom. Odwiedzający będą mogli podejrzeć życie pszczół, a z pewnością będzie to cenna lekcja.

Będą ule miejskie
Autor: MPWiK
Fotowoltanika w MPWiK
Autor: MPWiK
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE