Rejestr Danych Kontaktowych: Urzędnik poinformuje, jakie świadczenia Ci się należą. O czym jeszcze?

2020-07-24 11:17
Rejest Danych Kontaktowych: Urzędnik poinformuje, jakie świadczenia Ci się należą. O czym jeszcze?
Autor: Unslash.paul_hanaoka

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca Polaków do zapisania się do Rejestru Danych Kontaktowych. Ten ma ułatwić kontakt z urzędami. Urzędnicy sami poinformują zapisanych do RDK na przykład o zbliżającym się terminie dowodu osobistego czy pszportu lub o świadczeniach, jakie należą się petentowi. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Rejestr Danych Kontaktowych

Daj sobie przypomnieć O nieważnym paszporcie przed wakacjami - apeluje Ministerstwo Cyfryzacji i zachęca Polaków do zapisania się do Rejestru Danych Kontaktowych. Ten ma ułatwić kontakt Polaków z urzędami i na odwrót. Urzędnicy poinformują zapisanych w rejestrze na przykład o zbliżającym się terminie dokumentów, przysługujących nam świadczeniach, czy zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu.

Rejestr Danych Kontaktowych: Czy warto? Czy jest bezpieczny?

Ministerstwo zapewnia, że przekazywanie swoich danych do rejestru jest bezpieczne. Do RDK mają dostęp wyłącznie uprawnieni i przeszkoleni urzędnicy (do dnia uruchomienia RDK ponad 2000 pracowników urzędów uzyskało odpowiednie certyfikaty). Co ważne, na wskazane przez nas adres e-mail i numer telefonu nie będą wysyłane żadne oficjalne dokumenty. Rejest służy jedynie do powiadaniamia, informowania obywatela o ważnych dla niego sprawach administracyjnych.

- Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Zadaniem Rejestru jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami. Po to, by usprawnić realizację spraw i umożliwić szybką komunikację - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli zdecydujemy się dołączyć do RDK, w ważnych dla nas sprawach dostaniemy SMS-a, e-maila lub ktoś z urzędu do nas zadzwoni – dodaje szef MC.

Rejestr Danych Kontaktowych: Ile osób używa?

RDK został uruchomiony w grudniu 2019 roku i od tego czasu zapisało się już do niego prawie cztery miliony osób podając swoje numery telefonów i adresy poczty elektronicznej. W tym czasie urzędy wysłały ponad 990 tysięcy powiadomień - 804 577 SMS-y i 185 482 e-maili.

Rejest Danych Kontaktowych: Jak się zapisać?

Do rejestru można zapisać się eektronicznie przez usługę Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych. Do tego konieczne jest posiadanie profilu zaufanego.

Do RDK można też zapisać się składając formularz w formie papierowej w urzędzie gminy.

Posłuchaj, kiedy należy zaszczepić się przeciw WZW. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Doprowadzenie rodziców zabitego niemowlaka do prokuratury
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE