Przez deficyt budżetowy w 2201 roku będą zmiany w 500 plus? Marlena Maląg odpowiada

2020-09-23 8:21
Przez deficyt budżetowy w 2201 roku będą zmiany w 500 plus? Marlena Maląg odpowiada
Autor: Pixabay

Zmiany w programie 500 plus postulowali członkowie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ich zdaniem ograniczenie wypłat pomogłoby wspomóc budżet państwa. Czy teraz 500 plus nie będzie już na każde dziecko? Jest jasna odpowiedź minister Marleny Maląg.

500 plus będzie nadal wypłacane

Nie będzie zmian w programie 500 plus. Taka deklaracja pojawiła się ostatnio na Twitterze minister rodziny Marleny Maląg:

"Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane. To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki,środki z #Rodzina500plus czy 13. emerytury są kołem zamachowym dla gospodarki. Rządy PiS to gwarancja realizacji programów społ."

Można przypuszczać, że takie oświadczenie to odpowiedź na pojawiające się propozycje ograniczenia wypłat. Zmiany postulował między innymi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

500 plus nie na każde dziecko?

ZPP opublikował na swojej stronie stanowisko w sprawie projektu budżetu państwa na rok 2021. Zdaniem członków związku, założenia budżetowe są zbyt optymistyczne, a deficyt budżetowy może wzrosnąć:

"Przewidywany wysoki deficyt budżetowy na rok 2021 może dodatkowo wzrosnąć, jeśli nie uda się wygenerować przewidzianych w projekcie budżetu wpływów podatkowych w pełnej wysokości, jest to scenariusz prawdopodobny, wziąwszy pod uwagę przywołany optymizm zawartych w projekcie budżetu założeń".

Jako lekarstwo na obniżenie deficytu ZPP proponuje czasową rezygnację z części programów socjalnych, między innymi z 500 plus:

"Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program „Dobry start”), by obniżyć deficyt o ponad połowę. Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej".

Ekstremalne temperatury i susza w całym kraju
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE