Prezydent Duda w Rzeszowie: Unia Europejska i świat muszą dać wsparcie finansowe Ukrainie

i

Autor: fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Duda w Rzeszowie: Ukraina walczy niezwykle bohatersko. UE i świat muszą dać wsparcie

2022-04-14 15:29

Unia Europejska i świat muszą dać wsparcie finansowe Ukrainie - mówił dzisiaj w Rzeszowie, zaraz po powrocie z Kijowa, prezydent Andrzej Duda. Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy - Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nauseda przebywali w środę w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda podziękował prezydentom Litwy, Łotwy i Estonii za ważną i wspólną wizytę w Kijowie – Mamy nadzieję , że ten głos z Kijowa, który wczoraj wszyscy razem, w piątkę z prezydentem Zełenskim daliśmy, został usłyszany na świecie. Ukraina rzeczywiście walczy niezwykle bohatersko o swoją wolność, niepodległości, suwerenność - podkreślił Duda. - UE i świat muszą dać wsparcie finansowe dla tego kraju, wierzę, że jako społeczność międzynarodowa sprostamy temu zadaniu – oświadczył.

Wielkanoc w rzeszowskiej cukierni

Ukraina walczy również za Europę

Prezydent Łotwy Egils Levits zauważył, że wizyta czterech prezydentów do Ukrainy była planowana od dłuższego czasu - Nasze państwa zawsze wspierały Ukrainę i jej interesy, żądania, ponieważ Ukraina walczy o niepodległość i demokrację, a jednocześnie Ukraina walczy również za Europę – mówił Levits. - Wspieramy żądania Ukrainy, aby stała się państwem kandydującym do Unii Europejskiej – oświadczył prezydent Łotwy.

Przywódca Łotwy uważa, że osoby odpowiedzialne za morderstwa na ludności cywilnej powinny zostać postawione przed trybunałami międzynarodowymi, aby mogły ponieść karę. Przypomniał, że Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął już czynności przygotowawcze i również przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze prowadzone są takie działania.

- Zaproponowałem, by został powołany trybunał związany z tą wojną podobny do tego, jaki miał miejsce dwadzieścia lat temu w sprawie zbrodni serbskich. Uważamy, że osoby odpowiedzialne powinny zostać postawione przed trybunałami międzynarodowymi, aby mogły ponieść karę. Ponieważ takie zbrodnie wojenne nie mogą być tolerowane przez społeczność międzynarodową - podkreślił Levits.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE