Ponad 6 tys. Hindusów, uciekających z Ukrainy znalazło schronienie w Rzeszowie

2022-09-22 10:21
Ponad 6 tys. Hindusów, uciekających z Ukrainy, w ramach operacji Ganga”, znalazło schronienie w Rzeszowie
Autor: mat. prasowe CM "Medyk"

Pomoc, w jaką zaangażowało się Centrum Medyczne Medyk na początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, została doceniona przez rząd Indii, a reprezentacja firmy odebrała z rąk przedstawicieli indyjskich władz specjalne odznaczenia.

Wraz z wybuchem wojny Centrum Medyczne Medyk brało czynny udział w pomocy uchodźcom - nie tylko Ukraińcom, ale także Hindusom studiującym medycynę na Ukrainie. Stanisław Mazur, prezes CM Medyk, pomógł w organizacji noclegów dla ponad 6200 młodych obywateli Indii, którzy zatrzymywali się w Polsce podczas podróży z Ukrainy do Indii. Operacją „Ganga”, zainicjowaną przez indyjski rząd i mającą na celu bezpieczne sprowadzenie młodych obywateli do kraju, zajmował się dr Amit Lath, jeden z największych przedsiębiorców w Indiach, mający już wcześniej duże powiązania z Polską – jest m. in. wiceprezesem Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej.

Mieli gdzie spać i zjeść w Rzeszowie. A potem samolotem leci do domu 

Inicjatywa zakończyła się wielkim sukcesem – studenci uciekający z Ukrainy przyjeżdżali do Rzeszowa, gdzie dzięki współpracy rządu Indii, Ambasady Indii w Polsce oraz Centrum Medycznego Medyk mieli zapewnione warunki noclegowe, wyżywienie, opiekę medyczną, a dalej bezpiecznie jechali do domu. O bezpłatny transport zadbał rząd Indii. Indyjskie Siły Zbrojne wysyłały bowiem do Rzeszowa specjalne samoloty, którymi młodzi ludzie byli transportowani na teren Indii.

Z takiej formy pomocy skorzystali także mieszkańcy innych krajów – indyjskie samoloty przewoziły do domu także obywateli Ameryki Północnej, Bangladeszu, czy Arabii Saudyjskiej, również bezpłatnie. Na miejscu w Rzeszowie akcję pomagali koordynować Ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick oraz generał Vijay Kumar Singh, obecny minister transportu drogowego i autostrad Indii.

W pomoc zaangażowały się również władze Rzeszowa i Podkarpacia, samorządowcy z regionu oraz podkarpaccy policjanci. Bez wątpienia była to największa do tej pory operacja tego typu w Polsce, tworzona przez rząd zagraniczny. 

Zobacz też: Pierwszy śnieg w Bieszczadach. Bukowe Berdo przykrył biały puch

Nagrodzeni za pomoc Hindusom 

Przedstawiciele CM Medyk, w tym lek. Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk, Joanna Dobrzańska, commercial director oraz Tomasz Brud, dyr. ds. rozwoju, otrzymali zaproszenie do Mumbaju. Najpierw udali się z wizytą do ministerstwa tekstyliów, a potem spotkali się z Konsulem Generalnym RP, Damianem Irzykiem oraz z przedstawicielami indyjskich władz. Wspólnie z drem Amitem Lathem odebrali specjalne odznaczenia, będące wyrazem wdzięczności za pomoc  humanitarną, jakiej do tej pory żaden kraj europejski nie udzielił Indiom.

- Również premier Indii, Narendra Modi, podczas rozmowy online z drem Amitem Lathem, podziękował w imieniu całego rządu za pomoc, zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie akcji, podkreślając, jak ogromne humanitarne miała znaczenie- poinformował lek. Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk. 

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Cieniuch: Bez pomocy Zachodu Ukraina przegra tę wojną
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE