16,5 mln dla lotniska w Jasionce od Komisji Europejskiej? Jest na to spora szansa!

i

Autor: port lotniczy Rzeszów – Jasionka

Ponad 16,5 mln dla lotniska w Jasionce od Komisji Europejskiej? Jest na to spora szansa!

2022-04-15 15:34

Dwa projekty zgłoszone przez pod rzeszowskie lotnisko mogą dostać ponad 16,5 mln zł od Komisji Europejskiej. Chodzi dokładnie o przebudowę 700 metrowej drogi startowej na odcinku 2,5 km, a także o dobudowę drugiej drogi kołowania. Według władz lotniska przebudowa pasa startowego poprawi jego wytrzymałość, a równoległa do pasa startowego droga kołowania o długości prawie półtora kilometra może w przyszłości przełożyć się na większą ilość samolotów pasażerskich, które lądowałyby w Jasionce.

Oba projekty zostały wysoko ocenione, każdy otrzymał 19 punktów na 25 możliwych i są rekomendowane do dofinansowania. Na inwestycje, szacowane łącznie na ponad 33 miliony euro, podrzeszowskie lotnisko może dostać 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej.

– Okres pandemii bardzo mocno odczuły zarówno lotniska jak i linie lotnicze. To był szczególnie ciężki czas dla regionalnych portów, takich jak nasz w Jasionce, stąd też moje specjalne stanowisko na Komitecie Regionów w tej sprawie – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Przeworscy Dobosze bębniąc rozpoczynają świętowanie Triduum Paschalnego

Rozbudowa drogi startowej

Przebudowa drogi startowej na odcinku 700 m zwiększy jej trwałość. Natomiast środkowa część pasa na długości 1800 m otrzyma także nową, wytrzymałą konstrukcję. Takie rozwiązania mają pozwolić na jej dłuższą „żywotnośc” i jeszcze większą eksploatację. Dodatkowo w pierwszym z projektów planowana jest budowa równoległej drogi kołowania o długości ok. 1240 m, co jeszcze poprawi zdolności operacyjne lotniska. – To zaś przełoży się na możliwość zwiększenia częstotliwości, a także bezpieczeństwa prowadzonych operacji lotniczych – podsumowuje prezes Adam Hamryszczak.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE