Rzeszów. Pierwszy w historii Architekt Rzeszowa. Jakie będą jego obowiązki?

i

Autor: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Pierwszy w historii Architekt Rzeszowa. Jakie będą jego obowiązki?

2021-11-25 15:29

Lepsze zarządzanie przestrzenią miasta. To cel jaki postawił sobie Janusz Sepioł - pierwszy w historii Rzeszowa miejski architekt, który na razie poznaje stolicę Podkarpacia. „Rzeszów ma takie skarby, na których można budować piękne miasto” - mówił na pierwszej konferencji w w nowej roli.

Jak przekonuje prezydent Konrad Fijołek, decyzja o powołaniu takiej osoby zapadła już we wrześniu. - Podpisałem wówczas zarządzenie w tej sprawie i od razu rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego kandydata. Nie było to łatwe, bo w administracji trudno o takich fachowców. Ale udało mi się namówić do pracy dla naszego miasta postać dużego formatu, która mam nadzieję, odegra ważną historycznie rolę w Rzeszowie – powiedział prezydent Konrad Fijołek przedstawiając Janusza Sepioła. Prezydent przekonuje, że zdanie Architekta Miasta będzie bardzo ważne w kontekście wszelkich przyszłych inwestycji.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW: Drugi spacer #SadzimyRzeszów już w najbliższą sobotę!

Czym będzie się zajmował Architekt Miasta?

Pierwszy w historii Rzeszowa Architekt Miasta swoje obowiązki i cele podzielił na cztery grupy. Pierwsza z nich to działania na rzecz lepszego zarządzania przestrzenią miasta. W tym celu trzeba jego zdaniem szybko przyjąć nowe Studium, które w ostatnich tygodniach było konsultowane z mieszkańcami miasta. Po drugie, według nowego architekta, w mieście potrzeba więcej konkursów architektonicznych.

- Miasto potrzebuje także lepszej architektury, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. W tym celu należy organizować konkursy. Chcę podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – mówi Janusz Sepioł.

Trzecią gałęzią jego działań ma być promocja miasta poprzez architekturę, ale nie tylko przez budowę nowych i renowacji istniejących budynków, ale też przede wszystkim przez nowe parki i tereny zielone. - Po czwarte, chciałbym lepszej koordynacji pracy przy planowaniu inwestycji. W tym celu trzeba usprawnić współpracę między wydziałami odpowiedzialnymi za planowanie przestrzeni, architekturę, zieleń i inwestycje – zapewnia Janusz Sepioł.

W Rzeszowie robi się świątecznie! Na Rynku stawiają bożonarodzeniowe drzewko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE