Pierwszy monorail w Polsce powstanie w Rzeszowie już wkrótce? Podpisano ważny dokument

2020-05-28 8:38
Pierwszy monorail w Polsce powstanie w Rzeszowie już wkrótce? Podpisano ważny dokument
Autor: Pixabay

Wiele wskazuje na to, że marzenie prezydenta Rzeszowa o kolejce nadziemnej wkrótce się spełni. Właśnie uczyniono kolejny ważny krok w tej sprawie. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Monorail marzeniem Tadeusza Ferenca: Przeszkodą były przepisy

O kolejce nadziemnej w Rzeszowie, pierwszej takiej w naszym kraju, Tadeusz Ferenc marzył od lat. Przeszkodą były jednak przepisy. Polskie prawo nie uwzględniało takich rozwiązań. Teraz się to zmieniło. Trwa przygotowanie przepisów wykonawczych.

25 maja w rzeszowskim ratuszu odbyło spotkanie z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem, prof. Choromańskim z Politechniki Warszawskiej oraz Bartoszem Jakubowskim, przedstawicielem Biura Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego tematem były zmiany w przepisach dotyczących transportu publicznego, umożliwiające budowę w Rzeszowie kolejki monorail.

Rzeszów stara się o budowę miejskiej kolejki nadziemnej już ponad 10 lat. Teraz sprawa nabiera przyspieszenia, bo dzięki panu ministrowi Marcinowi Warchołowi przepisy zostały przygotowane. To kamień milowy pod to, aby monorail w polskim otoczeniu prawnym funkcjonował - mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Kolejka nadziemna w Rzeszowie: Którędy pojedzie?

Kolejka miałaby rozładować ruch w mieście. Torowisko nad jezdniami nie spowalniałoby ruchu ulicznego. Dokładna trasa monorailu nie jest jeszcze znana. Mówi się jednak o terenach od alei Rejtana, przez Wincentego Pola, Lisa Kuli aż do Krakowskiej.

Monorail w Rzeszowie: Podpisano list intencyjny

19 maja poczyniono ważny krok w budowie nadziemnej kolejki. Tadeusz Ferenc i Marek Ustrobiński podpisali list intencyjny w sprawie budowy nadziemnej jednoszynowej elektrycznej kolejki w Rzeszowie z firmą Sunningwell Polska:

- Sunningwell Polska dzięki posiadanemu doświadczeniu i wiedzy w zakresie koncepcji elektrycznej, jednotorowej kolejki szynowej jest zainteresowane wdrożeniem technologii Monorail na obszarze Rzeszowa. Nawiązała już współpracę z firmami: BYD Company Limited z siedzibą w Chinach, która jest w stanie zapewnić dostęp do najnowszych technologii oraz z China Communications Construction Company z Chin, która posiada doświadczenie w budowie Monorail - wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik Ferenca.

Rzeszów z kolei udostępni całą dokumentację w sprawie kolejki, którą udało się do tej pory zgromadzić.

Przedstawiciele Sunningwell z kolei mają przeprowadzić wizję lokalną. Zaplanowano przy tym cykliczne spotkania z doradcami obu stron. Moc podpisanego listu ma trwać 12 miesięcy.

Monorail: Ile by to kosztowało?

Tu rodzi się pytanie ile kolejka będzie kosztować i skąd wziąć na to niemałe pieniądze, bo budowa nadziemnej kolejki może pochłonąć nawet 800 milionów złotych. Optymistyczna wersja zakłada, że budowa manorailu mogłaby ruszyć najwcześniej za dwa lata.

Posłuchaj o właściwościach leczniczych herbaty z lipy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE