Otwarte żłobki i przedszkola od 6 maja: Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Do kiedy będzie?

2020-04-30 8:16
Otwarte żłobki i przedszkola od 6 maja: Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Do kiedy będzie?
Autor: Pixabay

Od 6 maja osoby zarządzające przedszkolami i żłobkami mogą decydować o ich otwieraniu. Nie wszystkie placówki opiekuńcze będą zatem czynne. Czy zasiłek dla rodziców nadal będzie przysługiwał? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje każdej osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19.

Z takiego zasiłku mogą korzystać też rodzice dzieci, którymi opiekowała się niania i mieli z nią podpisaną umowę.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
•do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
•do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
•które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Ile dni przysługuje?

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać po 6 maja?

Od 6 maja osoby zarządzające żłobkami i przedszkolami będą mogły decydować o ich otwarciu. Czy to oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie zniesiony? Na szczęście nie, ale maksymalnie będzie można pobierać go do 24 maja. Na stronie ministerstwa rodziny czytamy:

"Rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku".

Czy żłobki i przedszkola w Rzeszowie w czasie epidemii koronawirusa będą otwierane?

Nie ma jeszcze decyzji w sprawie żłobków i przedszkoli miejskich. Należy jednak pamiętać, że w Rzeszowie jest sporo placówek prywatnych, a te do kwiestii otwierania swoich firm mogą podchodzić indywidualnie. 

Posłuchaj, jak wyglądają formalności związane z urodzeniem dziecka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
COŚ DOBREGO #015
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE