Otwarte żłobki i przedszkola od 6 maja: Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Do kiedy będzie?

2020-04-30 8:16
Otwarte żłobki i przedszkola od 6 maja: Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Do kiedy będzie?
Autor: Pixabay

Od 6 maja osoby zarządzające przedszkolami i żłobkami mogą decydować o ich otwieraniu. Nie wszystkie placówki opiekuńcze będą zatem czynne. Czy zasiłek dla rodziców nadal będzie przysługiwał? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje każdej osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19.

Z takiego zasiłku mogą korzystać też rodzice dzieci, którymi opiekowała się niania i mieli z nią podpisaną umowę.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
•do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
•do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
•które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Ile dni przysługuje?

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać po 6 maja?

Od 6 maja osoby zarządzające żłobkami i przedszkolami będą mogły decydować o ich otwarciu. Czy to oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie zniesiony? Na szczęście nie, ale maksymalnie będzie można pobierać go do 24 maja. Na stronie ministerstwa rodziny czytamy:

"Rząd zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku".

Czy żłobki i przedszkola w Rzeszowie w czasie epidemii koronawirusa będą otwierane?

Nie ma jeszcze decyzji w sprawie żłobków i przedszkoli miejskich. Należy jednak pamiętać, że w Rzeszowie jest sporo placówek prywatnych, a te do kwiestii otwierania swoich firm mogą podchodzić indywidualnie. 

Posłuchaj, jak wyglądają formalności związane z urodzeniem dziecka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
COŚ DOBREGO #015
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE