Status zaszczepionego da zwolnienia z obostrzeń

i

Autor: TVP Info, zrzut ekranu

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 będą zwolnione z obostrzeń! Co z maseczkami?

2020-12-08 10:47

8 grudnia w czasie konferencji dotyczącej szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o benefitach dla osób, które zdecydują się na szczepienie. Już wiadomo, że zaszczepieni będą traktowani tak, jak ozdrowieńcy, a to będzie dawało różne benefity i zwolnienia z obostrzeń. Jakie?

Szczepionka przeciw COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce powoli stają się rzeczywistością. W czasie konferencji 8 grudnia Ministerstwo Zdrowia przedstawiło Narodowy Program Szczepień. Ten zakłada, że szczepionki będą nie tylko bezpieczne, ale też darmowe i dobrowolne. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają być seniorzy, pracownicy służby zdrowia i służb mudurowych. Docelowo jednak szczepionka przeciw COVID-19 ma trafić do wszystkich chętnych Polaków, a do szczepień mają zachęcać specjalne benefity.

Zaszczepieni jak ozdrowieńcy: Będzie zwolnienie z noszenia maseczek?

Wraz z uruchomieniem programu szczepień przeciw COVID-19 ma zostać uruchomiony rejestr osób zaszczepionych. Osoby, które się w nim znajdą będą funkcjonowały jako ozdrowieńcy. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, statut osoby zaszczepionej może dawać możliwość zwolnienia z noszenia maseczek. O szczegółach pisaliśmy tutaj:

Tych informacji nie potwierdził jednak jeszcze rząd. Zwolnienie z maseczek w przypadku zaszczepienia przeciw COVID-19 nie jest zatem jeszcze przesądzone.

Szczepienie przeciw COVID-19 a zwolnienie z kwarantanny i obostrzeń

Osoby zaszczepione mogą też liczyć na zwolnienie z kwarantanny i niektórych obostrzeń:

- Przewidujemy system zachęt. Na tą chwilę przyjmujemy, że osoby, które poddadzą się szczepieniu, i mówimy tu o dwóch dawkach, będą nie podlegały kwarantannie w wyniku kontaktu z osobami zakażonymi, nie będą podlegały kwarantannie w wyniku podróży, po trzecie osoby te nie będą uwzględniane w limitach domowych przyjęć czy spotkań - wyjaśnił 8 grudnia minister zdrowia.

Adam Niedzielski dodał, że szczegółowy system benefitów będzie dopracowywany. To oznacza, że może się w nim znaleźć więcej przywilejów dla osób zaszczepionych.

Centralny rejestr osób zaszczepionych

Centralny rejestr osób zaszczepionych ma służyć nie tylko gromadzeniu danych osób zaszczepionych celem udzielenia im benefitów, ale też ma być miejscem zglaszania ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych, które będą dostępne publicznie w formie statystyk. Jak podkreśla MZ, takie działanie pozwoli pokazać społeczeństwu, że szczepienia są bezpieczne.

Posłuchaj, czym można skutecznie zwalczyć katar. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Sąd apelacyjny wydał dziecko do austriackiego sierocińca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE